آزمایشات ژنتیک

مشاور ژنتیک چه کسی است؟ مشاوره ژنتیک رایگان در مشهد

مشاور ژنتیک و اطلاعاتی که میبایست در رابطه با مشاوره ژنتیک بدانید

مشاورین ژنتیک پزشکانی هستند که مدارک تخصصی و تجربه کافی در زمینه ژنتیک بالینی و مشاوره ژنتیک دارند. مشاور ژنتیک به عنوان عضوی از یک تیم مراقب بهداشتی فعالیت و افرادی که جهت انجام مشاوره ژنتیک مراجعه می‌کنند را راهنمایی و حمایت می‌کند تا با کسب اطلاعات لازم و کافی در مورد مشکل ژنتیکی خود و خانواده خویش بتوانند تصمیمی مناسب و آگاهانه در خصوص انجام بررسی‌ها و آزمایشات ژنتیک مورد نیاز و پیشگیری از بروز بیماری‌های ارثی ژنتیکی بگیرند.

مشاورین و یا مشاور ژنتیک پزشکانی هستند که مدارک تخصصی و تجربه کافی در زمینه ژنتیک بالینی و مشاوره ژنتیک دارند. این پزشکان به عنوان عضوی از یک تیم مراقب بهداشتی فعالیت و افرادی که جهت انجام مشاوره ژنتیک مراجعه می‌کنند را راهنمایی و حمایت می‌کنند تا با کسب اطلاعات لازم و کافی در مورد مشکل ژنتیکی خود و خانواده خویش بتوانند تصمیمی مناسب و آگاهانه در خصوص انجام بررسی‌ها و آزمایشات ژنتیک مورد نیاز و پیشگیری از بروز بیماری‌های ارثی ژنتیکی بگیرند.

نقش مشاور ژنتیک در حقیقت کمک به افراد مراجعه‌کننده و خانواده‌های آنها است که بتوانند بیماری ژنتیکی خود را بشناسند و بدانند که چگونه با انجام بررسی‌ها و آزمایشات ژنتیکی مورد نیاز می‌توانند زندگی خود و خانواده خویش را تحت تاثیر قرار دهند و در جهت سلامتی نسل اینده و خانواده خود و پیشگیری از بروز بیماری‌های ارثی ژنتیکی گام بردارند.

مشاوره آزمایش ژنتیک به صورت رایگان

در آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر مشهد، مشاوره ژنتیک توسط دکتر علی آیت اللهی متخصص پاتولوژی کلینیکال و آناتومیکال به صورت رایگان ارائه می شود. کافی است به آدرس ذکر شده در انتهای این پست مراجعه بفرمایید و یا با شماره تلفن 3884040 و 38820202 تماس حاصل نمایید.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
ویدیو کلیپ دکتر علی آیت اللهی در رابطه با مشاوره ژنتیک

مشاور ژنتیک

چه کسانی به مشاوره ژنتیک احتیاج دارند؟

شایع‌ترین اختلالات ژنتیکی اعم از سندرم داون (مونگولیسم)، عقب ماندگی ذهنی، بیماری‌های مادرزادی قلب، شکاف لب و شکاف کام، پا چنبری مادرزادی، بزرگی غیرطبیعی سر، کم خونی داسی شکل، هموفیلی، تالاسمی، فنیل کتنوری (PKU)، بیماری فاویسم، بیماری کلیه پلی کیستیک، ازدواج فامیلی، سابقه عقب ماندگی ذهنی در خانواده یا بستگان نزدیک، نقایص متعدد مادرزادی، کوتولگی و اختلال رشد، سابقه اختلالات سوخت و ساز مواد در افراد خانواده مانند بیماری فنیل کتونوری، شکل و قیافه غیرطبیعی، ناشنوایی، ابهام تناسلی، اختلال در بلوغ، نازایی، سقط‌های مکرر، مرده زایی و…هستند که چنانچه در خانواده یکی از زوجین این اختلالات سابقه داشته باشد، آنها به انجام مشاوره ژنتیک بیشتر احتیاج داشته و برای جلوگیری از خطر بروز مکرر یک بیماری فامیلی ضروری است به مشاوره های ژنتیک مراجعه کنند.

زمان طلایی انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج است اما قبل از ازدواج، قبل از بارداری، در دوران بارداری و پس از تولد اولین فرزند ناهنجار، می‌توان برای انجام مشاوره ژنتیک مراجعه کرد.

مشاوره ژنتیک به چه درد می‌خورد

تا آنجا که ممکن است باید از بروز بیمار‌ی‌های ژنتیکی در فرزندان پیشگیری کنیم چون اگر این مشکل اتفاق بیفتد یا درمان‌ناپذیر است یا درمان آن فوق‌العاده سخت خواهد بود و با این همه پیشرفت در زمینه ژن درمانی باز هم صرف بهینه و تکنولوژی درمانی پیشرفته را می‌طلبد.

در همین جاست که شما می‌پرسید چطور پیشگیری کنیم؟ ما هم توجه و تعمق شما را روی ازدواج‌های فامیلی الزامی می‌دانیم.

دقت کنید بیماری‌های ژنتیکی شامل بیماری‌های ژنتیکی مغلوب( ژن مغلوب وقتی خودش را نشان می‌دهد که در شخص جفت باشد یا دو ژن مشابه باشند.)، بیماری‌های ژنتیکی غالب و همچنین بیماری‌های ژنتیکی وابسته به جنس(مانند هموفیلی.)

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایشات غربالگری چیست و در چه زمینه ای می تواند مفید باشد؟

ممکن است ما یا شما درحال حاضر ژن نهفته یک بیماری را داشته باشیم اما به آن بیماری مبتلا نشویم ولی اگر با فردی ازدواج کنیم که او هم یک ژن نهفته این بیماری را داشته باشد در فرزند ما این دو ژن نهفته با هم جفت می‌شوند و فرزند ما به آن بیماری مبتلا خواهد شد؛برای همین تاکید می‌کنیم پیش از ازدواج، مشاوره ژنتیک را انجام دهید.

اگر قبل از ازدواج این کار را انجام ندادید باید پیش از بچه‌دار شدن مشاوره ژنتیک انجام دهید و اگر باز هم سهل انگاری کردید در اوایل بارداری انجام مشاوره ژنتیک الزامی است چون در هفته 10 تا 12 حاملگی اگر پزشک به وجود عیبی در جنین مشکوک شود و سونوگرافی و آزمایش‌ها نشان دهند که تولد نوزاد مادر را به عسر و حرج می‌اندازد اجازه می‌دهند که بچه سقط شود.

حتی توصیه می شود در صورت انجام ندادن مشاوره ژنتیک در بارداری، پس از تولد بچه بیمار این کار را انجام دهید. نگویید به چه دردی می‌خورد حالا که کار از کار گذشته، باید بدانید که برای پیشگیری از تکرار دوباره بیماری در حاملگی‌های بعدی و همچنین تشخیص نوع مشکل کودک شما نیازمند بررسی ژنتیکی و مشاوره هستید.

درباره ازدواج فایلی بدانید که …

ازدواج فامیلی ازدواجی است که بین زن و مردی اتفاق می‌افتد که اجداد مشترک دارند.

ازدواج فامیلی بروز بیماری‌هایی با نحوه توارث مغلوب را در جامعه افزایش می‌دهد. این ازدواج‌ها خطر بروز مرده‌زایی، مرگ و میر حول و حوش زایمان، نواقص ماندگی ذهنی، بیماری‌های خونی نظیر هموگلوبینوپاتی‌ها (مثل تالاسمی)، بیماری فیبروکیستیک، نارسایی مزمن کلیه، دیابت قندی بدو تولد، و آپنه نارسی و … را افزایش می‌دهد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
علائم کرونا در کودکان

در همه این ازدواج‌های فامیلی (دختر خاله پسر خاله، با دختر عمو پسر عمو یا دختر دایی پسر عمه و بالعکس) خطر بروز بیماری‌های ژنتیکی حداقل سه برابر ازدواج‌های غیرفامیلی افزایش می‌یابد.

در ازدواج‌های فامیلی همسران ژن‌های مشترکی دارند که این ژن‌ها به آنها از پدربزرگ و مادربزرگ مشترک‌شان به ارث رسیده است و بنابراین باعث می شود که ژن‌های معیوب و نهفته در فرزندان آنها در کنار هم قرار می‌گیرد و منجر به بروز بیماری‌های ژنتیکی با نحوه توارث مغلوب شود که تاکنون در سایر افراد فامیل و خانواده و در نسل‌های قبل خود را نشان نداده است.

هر چه ازدواج فامیلی نزدیک‌تر باشد خطر بروز بیماری‌های ژنتیکی در ازدواج فامیلی بیشتر است و بنابراین در تمام مواردی که ازدواج‌های فامیلی می‌خواهد انجام شود باید حتما برای انجام مشاوره ژنتیک مراجعه کرد.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 9001 انگلستان، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

دکمه بازگشت به بالا