آزمایشات هورمونی

چگونه جواب آزمایش اسپرم را بخوانیم؟

در این مقاله به موضوع و اهمیت آزمایش اسپرم در بین زوجین می پردازیم. احتمالا شما هم با این موضوع زیاد مواجه شدین زمانی که یک زوج جوان برای چندین سال دارای فرزند نمیشن. انگشت اتهام رو به سمت همدیگر نشونه میگیرن و تو این جور مواقع اصولا آقایون خودشون رو مبرا میدونن.

علتش هم اینه که چون کمیت و کیفیت ترشحات جنسی رو می بینند. تصور می کنند ایرادی ندارند. جالبه بدونید حتی افرادی که آزواسپرمی دارند یعنی هیچ سلول اسپرمی ندارند.( به طور معمول یک فرد طبیعی در هر بار انزال 200 – 400 میلیون اسپرم دارند).

کمیت و کیفیت ترشحات جنسی این افراد کاملا نرماله و هیچ تفاوتی با افراد عادی ندارند.

حالا یک آمار بدم تا موضوع ملموس تر بشه. ببینید از بین زوج هایی که نابارور هستند. 40 درصد مواقع اشکال در آقا است. و 40 درصد موااقع در خانم، 10 درصد به صورت مشترک و 10 درصد هم هیچ علتی وجود ندارد.

پس از اونجایی که سهم زن وشوهر در بارداری برابر است. پس بهتره بجای نشونه رفتن انگشت به سمت همدیگر کار درمان رو شروع کنند.

امروزه دیگه تکنیک های درمانی خیلی زیادی اومده. که به راحتی هر مشکلی را حل میکنه. وقتی یک زوج به مدت 18 ماه تصمیم می گیرند باردار بشن و این اتفاق نمی افته باید به متخصص زنان مراجعه کنند.

در مرحله ی اول مراجعه ، پزشک یک سری آزمایشات درخواست میده که انجام دهید . اولین آزمایشی که برای آقایون درخواست میشه آزمایش اسپرم یا مایع منی است.

Table of Contents

آزمایش اسپرم

یک توضیح مختصر و مفیدی در مورد آزمایش اسپرم ( اسپرموگرام ) میدهیم. ببینید آزمایش اسپرم ، آزمایش بسیار ارزان و مفیدی که در 95 درصد مواقع می تونه ایرادات مربوط به آقایون رو تشخیص بده . اون 5 درصد دیگه باید آزمایشات تخصصی تری بدهند.

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

شرایط نمونه گیری آزمایش اسپرم

مهمترین چیزی که در مورد آزمایش اسپرم (اسپرموگرام) مطرح است . مسئله شرایط نمونه گیری است . که شاید بشه گفت 70 درصد درستی جواب آزمایش اسپرم شما به این بستگی دارد. که نمونه رو به طریق صحیحی تهیه کردید یا خیر.

اولین مورد که خیلی مهمه اینه که از آخرین انزال شما باید 3-5 روز گذشته باشد. دقت کنید این مدت اگر کمتر از 3 روز باشد تعداد اسپرم پایین گزارش میشه و اگر بیشتر از 5 روز باشد تعداد اسپرم های مرده زیاد می شود.

روش بهتر برای برای تهیه نمونه روش مصنوعی است . یعنی شخص باید با خود ارضایی نمونه رو تهیه کرده و بهتر است که این کار در محل خود آزمایشگاه انجام شود.

اگر به هرعلتی نمی توانید نمونه رو در آزمایشگاه تهیه کنید باید حداکثر طی 30 دقیقه نمونه رو به آزمایشگاه انتقال بدهید. در زمان انتقال نمونه نباید گرم یا سرد شود . باید ظرف نمونه را چسبیده به بدنتون نگهدارید تا دمای بدن رو حفظ کنه.

توجه شود که از کاندوم نمی توانید استفاده کنید، نمونه باید مستقیما داخل ظرف استریلی که آزمایشگاه به شما میدهد جمع آوری نمایید. از مواد روان کننده هم نمی توانید استفاده کنید.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
روش های آزمایشگاهی برای اندازه گیری چربی های خون

قبل از تهیه نمونه دست هایتان را با آب و صابون بشورید و درب ظرف را تنها موقع جمع آوری نمونه باز کنید.

تفسیر آزمایش اسپرم

دقت کنید برای تفسیر نتیجه ی آزمایش اسپرم تنها کسی که دارای صلاحیت این کار است، پزشک متخصص خودتان است. چون پزشک شما فقط بالین و شرایط زوجین را میداند. خیلی از افراد دنبال این هستند. که چگونه جواب آزمایش اسپرم را بخوانیم؟  پیشنهاد ما این است خیلی دنبال تفسیر آزمایش اسپرم توسط خودتان نباشید و  خیلی در اینترنت و جاهای دیگر دنبال این موضوع نگردید.

در اینجا به چند تا از موارد نرمال در آزمایش اسپرم اشاره می کنیم . یعنی مقادیر نرمالی که مورد تایید است . اما اگر کسی این مقادیر نرمال رو نداشت این به معنای نازایی نیست.

مقدار حجم مایع منی

حجم مایع منی به طور نرمال بین 1/5-5  سی سی  است.

تعداد اسپرم(count )

تعداد نرمال اسپرم در هر سی سی باید بیشتر از 20 میلیون باشد. در تعداد کل باید بیشتر از 40 میلیون باشد.

حرکت اسپرم(motility)

اسپرم ها همان طور که در تصویر بالا می بینید . یه قسمت سر دارند و یک قسمت دم . و میتوان گفت شبیه بچه قورباغه هستند. یک اسپرم نرمال باید بتواند با سرعت خوب و به خط مستقیم حرکت کنه. از لحاظ سرعت اسپرم ها به 4 دسته تقسیم میشن.

گروه اول اسپرم هایی که حرکت تند و پیش رونده دارند. گروه دوم حرکت متوسط و پیش رونده دارند . گروه سوم حرکت کند دارند . و گروه چهارم بدون حرکت هستند. دقت کنید مجموع دو گروه اول باید بالای 50 درصد باشد.

مورفولوژی یا شکل اسپرم

اسپرم ها می توانند اشکال نامتعارفی داشته باشند. اشکال متعارف باید حداقل 15 درصد باشد.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 2 =

دکمه بازگشت به بالا