آزمایشات خون

آزمایشات چکاپ کامل – قسمت اول

آزمایش چکاپ کامل به مجموعه تست هایی گفته می شود که برای ارزیابی میزان سلامت جسمانی فرد انجام می شود. این آزمایش ها برای بررسی احتمال ابتلا به برخی بیماری های شایع و خاص انجام می شوند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس از ابتلا به یک بیماری خاص به فکر پیشگیری قبل از ابتلا به آن افتاده باشید. آزمایش چکاپ یکی از ساده ترین راه هایی می باشد که شما می توانید از ابتلا به بسیاری از بیماری ها پیشگیری کنید.

آزمایش چکاپ شامل چه آزمایش هایی می شود؟

آزمایش چکاپ جز آزمایش های روتین هر آزمایشگاه می باشد. در آزمایش های بالینی با بررسی فاکتور های خاص موجود در بدن و بررسی بالا یا پایین آمدن این فاکتورها احتمال ابتلا یا عدم ابتلا به یک بیماری خاص مورد بررسی قرار می گیرد. این فاکتورها می توانند یک هورمون یا یک پروتئین یا یک ماده خاص در بدن باشد که بررسی میزان آن در خون یا سایر نمونه های بالینی می تواند بیانگر عملکرد طبیعی یک ارگان یا احتمال ابتلا به یک بیماری خاص است. این فاکتورها از نمونه های مختلف قابل اندازه گیری می باشند.

آزمایش چکاپ می تواند از نمونه های زیر انجام گیرد:

•    نمونه خون
•    نمونه ادرار
•    نمونه مدفوع

نمونه خون از طریق خون گیری وریدی و توسط کادر مجرب آزمایشگاه میتواند در آزمایشگاه و یا در منزل شما نمونه گیری می شود. از آزمایش خون می توان تست های مختلفی را انجام داد. در آزمایش چکاپ از نمونه خون برای بررسی تست های زیر استفاده می شود:

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش ادرار چه چیزی را به شما می گوید؟

1.    آزمایش CBC

این آزمایش به صورت کلی برای شمارش سلول های خونی شما، که شامل گلبول های سفید و قرمز و همچنین پلاکت ها می باشد، استفاده می شود. در این آزمایش کلی موارد و بیماری های مختلفی قابل تشخیص می باشد. از جمله این بیماری ها می توان به بدخیمی ها، کم خونی، مشکلات انعقادی و بیماری های عفونی و غیره اشاره نمود .

آزمایش cbc از جمله آزمایش هایی می باشد که در آزمایش کامل چکاپ درخواست می شود و با یک نمونه خون کم در ویال دارای ضد انعقاد آزمایش های مختلفی از آن انجام می شود که هر کدام می تواند ارزش تشخیصی بالایی برای پزشک داشته باشد.

2.    آزمایش های کلیوی

از دیگر موارد موجود در آزمایش خون و آزمایش ادرار، آزمایش های کلیوی می باشد. در این آزمایش ها فاکتورهایی که می توانند عملکرد کلیوی فرد را مورد ارزیابی قرار دهند، بررسی می شوند. این فاکتورها اگر از طریق آزمایش خون باشد، شامل بررسی میزان کراتین و اوره خون می باشد و اگر از طریق ادرار باشد، شامل بررسی میزان و نحوه دفع موادی مثل قند، پروتئین، و حتی خون از ادرار می باشد. از آزمایش های کلیوی علاوه بر بررسی عملکرد کلیه، می توان برای تشخیص سنگ های ادراری و حتی احتمال آپاندیس و آزمایش قند نیز استفاده کرد. این آزمایش ها نیز جزو آزمایش های چکاپ کامل هستند و به صورت روتین در آزمایشگاه تخصصی کوثر قابل انجام می باشند.

3.    آزمایش های کبدی

کبد به عنوان یکی از مهم ترین ارگان های بدن می باشد که وظایف مختلفی از جمله دفع سموم، کمک به متابولیسم بدن و غیره را بر عهده دارد. برای بررسی عملکرد صحیح این ارگان از آزمایش های کبدی استفاده می شود که یکی از آزمایش های موجود در آزمایش چکاپ کامل می باشد. آزمایش های کبدی شامل تست های مختلفی می باشد که مهم ترین آنها آنزیم های Alt و Ast و آلکالن فسفاتاز می باشد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
سرطان با آزمایش خون قابل تشخیص خواهد بود!

بررسی این آنزیم ها و مشاهده افزایش آنها می تواند بیانگر یک مشکل در کبد باشد. یکی از این مشکلات شامل کبد چرب می باشد که جزو مشکلات بسیار شایع در کشور ایران می باشد که می تواند عوارض جبران ناپذیری برای فرد به همراه داشته باشد.

ادامه این مطلب را در قسمت دوم نوشته دنبال کنید.

 

 آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

دکمه بازگشت به بالا