آزمایشات خون

آزمایشات چکاپ کامل – قسمت دوم

ادامه نوشته آزمایشات چکاپ کامل – قسمت اول را بخوانید:

4.    آزمایش های هورمونی
تقریبا می توان گفت که مهم ترین تست های موجود در آزمایش چکاپ کامل شامل آزمایش های هورمونی می باشد. این آزمایش ها همان طور که از اسم آنها نیز مشخص است برای بررسی وضعیت هورمون های موجود در بدن کاربرد دارد. هورمون ها مواردی هستند که وظایف مختلفی از جمله تنظیم شرایط کلی بدن نسبت به وضعیت محیطی را بر عهده دارند. هر هورمون وظیفه اختصاصی بر عهده دارد و اختلال در هر یک از آنها می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

یکی از نام آشناترین این آزمایش ها، آزمایش تیروئید می باشد. این هورمون متابولیسم بدن را تنظیم می نماید و بر سوخت و ساز سلول ها اثر می گذارد. از دیگر هورمون ها می توان به هورمون های جنسی، هورمون کورتیزول و هورمون رشد نیز اشاره کرد هر کدام یک وظیفه حیاتی را در بدن به عهده دارند.

5.    آزمایش قند خون

از آزمایش قند خون برای بررسی احتمال ابتلا به بیماری دیابت و یا بررسی میزان تاثیر داروهای ضد دیابتی استفاده می شود. این آزمایش نیز جزو آزمایش های روتین چکاپ کامل می باشد و معمولا در همه نسخه های مورد درخواست پزشک برای بیماران یک آزمایش قند خون نیز وجود دارد.

انواع مختلفی از آزمایش قند خون وجود دارد که هر کدام در شرایط خاص و برای اهداف خاص مورد درخواست پزشک قرار می گیرند. اولین و معمول ترین آزمایش قند خون، آزمایش قند خون ناشتا می باشد. برای انجام این آزمایش شما باید بین 10 تا 12 ساعت ناشتایی را رعایت نمایید. پس از آن قند خون دو ساعت بعد از صبحانه آزمایش می شود تا میزان تاثیر انسولین بر کاهش قند خون پس از صرف وعده غذایی مورد ارزیابی قرار بگیرد. از آزمایش HbA1C نیز برای بررسی قند خون 3 ماهه فرد و متوسط قند خون ذخیره شده در گلبول های قرمز استفاده می شود.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
هر آنچه که میبایست درباره غربالگری جنین بدانید

6.    ویتامین ها و مواد معدنی خون

ویتامین ها و مواد معدنی موجود در خون یکی دیگر از آزمایش هایی است که می تواند در آزمایش چکاپ کامل توسط پزشک درخواست شود. ویتامین ها و مواد معدنی خون جزو مواد پایه و ضروری برای انجام بسیاری از واکنش های متابولیکی بدن می باشند و نبود آنها و کمبود هر یک از ویتامین ها و مواد معدنی می تواند آسیب شدیدی به بدن وارد نماید. از این رو بررسی مداوم ویتامین هایی مثل ویتامین د، اسید فولیک، ویتامین B12 و همچنین اندازه گیری مواد معدنی مختلف موجود در خون مانند زینک و کلسیم و سدیم و پتاسیم، در آزمایش چکاپ کامل و به صورت دوره ای، می تواند در تعیین کمبود های بدن نقش داشته و ما را در رفع این کمبود ها راهنمایی کند.

  پوکی استخوان، مشکلات عضلانی و قلبی، مشکلات کلیوی، مشکلات عصبی و بیماری های این چنینی در اندام های مختلف بدن، از جمله مشکلاتی می باشد که در اثر کمبود این مواد می تواند در بدن ایجاد شود.

  7.  آزمایش های ویروسی و عفونی

  یکی از شایع ترین بیماری هایی که افراد مختلف می توانند به آن مبتلا شوند، بیماری های عفونی و ویروسی می باشد. عوامل عفونی مثل باکتری ها، انگل ها، قارچ ها و ویروس ها جزو ارگانیسم هایی هستند که می توانند باعث ایجاد بیماری های مختلف و گاها خطرناک برای فرد شوند.

  محیط اطراف ما دارای میکروارگانیسم هایی می باشد که می توانند در صورت مساعد بودن شرایط باعث ایجاد بیماری در فرد شوند. باکتری ها جزو متنوع ترین ارگانیسم هایی هستند که باعث ایجاد بیماری های مختلف در ما می شوند.ویروس هایی مثل ویروس ایدز، هپاتیت و همچنین برخی ویروس ها مثل ویروس روبلا و توکسوپلاسما و سایتومگالوویروس که در دوران بارداری می توانند باعث ایجاد مشکلاتی برای جنین شوند نیز از جمله این عوامل عفونی می باشند. عوامل انگلی نیز به خصوص در کودکان باعث ایجاد مشکلات گوارشی و عدم رشد مناسب می شوند.

   خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
   آزمایش عفونت ادرار: روش‌ها، نتایج و اهمیت در تشخیص و درمان

   نمونه ادرار برای بررسی سیستم دفعی بدن و همچنین نحوه عملکرد کلیه یا احتمال ابتلا به بیماری های عفونی مثل عفونت مجاری ادراری درخواست می شود. فاکتورهای مختلفی در نمونه ادرار آزمایش چکاپ کامل بررسی می شوند که هر کدام می تواند علامت و نشانه ای برای ابتلا به بیماری های کلیه و مجاری ادراری باشد. ضمن اینکه سیستم کلیوی و دفع مواد اضافی از بدن به عنوان عامل منعکس کننده از مواد و فاکتورهای خونی می باشد که مقادیر اضافی آنها از طریق ادرار دفع می شود. برای مثال مقادیر بالای قند خون می تواند از طریق ادرار و کلیه دفع شود. در حالت عادی عوامل ضروری مثل قند و پروتئین نباید از طریق ادرار دفع شود، ولی در صورت بروز بیماری و افزایش این موارد در خون، مقادیر اضافی آنها از طریق ادرار دفع می گردد.

   قیمت ،هزینه آزمایش چکاپ کامل 

   هزینه آزمایش چکاپ کامل در مقاسیه با سایر هزینه های درمانی بسیار کم و معقول بوده و در جهت پیشگیری و تشخیص اولیه بیماری ها می باشد. این هزینه در مقایسه با هزینه هایی که شما مجبور هستید برای درمان همان بیماری در آینده صرف نمایید بسیار کم و ناچیز می باشد. ضمن اینکه تشخیص اولیه و زود هنگام بیماری در درمان سریع و راحت تر بیماری نیز موثر بوده و شما زمان کمتری را برای درمان مشکلات خود صرف می نمایید.

   هزینه آزمایش چکاپ  امروزه از بسیاری از هزینه های دیگری که شما به صورت روزمره صرف زندگی خود می نمایید بسیار کمتر است و کل هزینه ای که شما صرف می کنید حدود 150 تا 300 هزار تومان می باشد که این هزینه می تواند در صورت وجود بیماری یا مشکل خاص در هر ناحیه از بدن شما، آن را مشخص کرده و شما را برای مراجعه به پزشک متخصص مربوطه راهنمایی نماید.

   خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
   فیبرواسکن کبد و آزمایشات مربوط به آن

   شرایط آزمایش چکاپ کامل 

   به طور معمول آزمایش چکاپ در برخی شرایط به آمادگی های قبلی نیاز دارد که شما با دستور پزشک و یا با راهنمایی آزمایشگاه، موظف به رعایت آنها می باشید. به عنوان مثال بسته به آزمایش های درخواستی توسط پزشک و آزمایشگاه شما باید:
   •    برای حدود 12 ساعت از خوردن و آشامیدن مواد غذایی خودداری کرده و به صورت ناشتا نمونه خون خود را بدهید. خوردن آب در این گونه موارد مشکلی ندارد اما به غیر از آب شما نباید چیزی بخورید یا بیاشامید.

   •    قبل از انجام آزمایش، از خوردن برخی داروهای خاص باید پرهیز شود. این داروها می توانند بر نتایج نهایی آزمایش تاثیر بگذارند. نمونه ای از این داروها می توان به داروهای هورمونی یا داروهای آنتی بیوتیک اشاره نمود.

   •    در خصوص نمونه ی ادرار باید توجه شود ادرار صبحگاهی (اولین ادرار بعد بیدار شدن) مد نظر است.

   •    برخی آزمایش های خاص مثل آزمایش پرولاکتین باید در شرایط ویژه و بدون استرس مثل 3 ساعت بعد از بیداری انجام شوند.

   رعایت نکات توصیه شده در آزمایش چکاپ ضمن اینکه باعث دقیق تر شدن جواب های آزمایش شما می شود، بلکه از تکرار و هدر رفت انرژی و زمان فرد و کادر آزمایشگاه نیز جلوگیری می نماید.

    

    آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

   آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

    

   آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد

   نمایش بیشتر

   dr.Ali Ayatollahi

   گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

   دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

   سه × چهار =

   دکمه بازگشت به بالا