اطلاعات عمومی

عوارض احتمالی بعد از تزریق واکسن سینوفارم

واکسن سینوفارم، واکسن ارائه شده توسط کشور چین برای مقابله با همه‌گیری کرونا است. اکنون نزدیک به دو سال است که جهان درگیر ویروس کرونا شده است. از این رو همه کشورهای جهان در تلاش برای پیدا کردن راهی برای کنترل این اپیدمی هستند.

با توجه به تجربه تاریخی به دست آمده از همه‌گیری‌های جهانی گذشته، این گونه به نظر می‌رسد که تنها راه مقابله با این اپیدمی نیز واکسیناسیون خواهد بود. بنابراین پزشکان و دانشمندان سرتاسر جهان در تلاش برای یافتن بهترین و ایمن‌ترین راه مقابله با این ویروس مهلک هستند.

اما مسئله اینجاست که هر واکسنی در کنار ویژگی‌های مثبت خود، ممکن است عوارض احتمالی نیز از خود به جای بگذارد. آشنایی با این عوارض، می‌تواند به شما کمک کند تا در صورت بروز آن‌ها بتوانید بهترین راهکار ممکن را پیش بگیرید.

با توجه به این‌که بیشترین میزان تزریق واکسن در ایران، واکسن چینی سینوفارم بوده است، بنابراین آگاهی از این نکات برای شما خالی از لطف نخواهد بود.

تکنولوژی ساخت واکسن سینوفارم به چه شکلی است؟

در ساخت واکسن سینوفارم از ویروس‌های غیرفعال این بیماری، که توانایی تکثیر ندارند، استفاده شده است. اما پروتئین Spike موجود در آن‌ها کاملاً سالم و دست نخورده باقی مانده است. این رو پس از تزریق واکسن سینوفارم به بدن، ویروس‌ها توسط سلول‌های شناساگر آنتی‌ژن بلعیده می‌شوند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش سرولوژی ، آنتی بادی و ایمیونیتی در برابر کرونا

پس از آن نیز سلول‌های T کمکی با شناسایی ویروس‌ها و اتصال به آن‌ها، سعی در از بین بردن آن‌ها می کنند. در این مرحله نوبت به سلول‌های B می‌رسد که با ویروس غیرفعال مواجه شوند. طی این مواجهه نیز به پروتئین‌های سطحی ویروس متصل می‌شوند.

پس از متصل شدن سلول‌های B به ویروس ضعیف شده، ویروس به داخل آن بلعیده می‌شود و در سطح این سلول‌ها نمایان می شود. به این ترتیب سلول‌های T کمکی هم، به این قطعات متصل می‌شوند و سلولB  فعالیت خود را آغاز می‌کند. به این ترتیب آنتی‌بادی‌های مربوط به ویروس کرونا در بدن تکثیر می‌شوند.

عوارض احتمالی پس از تزریق واکسن سینوفارم به چه شکلی بروز می‌کند؟

طبق بررسی‌های انجام شده، عوارض احتمالی ناشی از تزریق واکسن سینوفارم در مقایسه با سایر واکسن‌ها به مراتب کمتر است. تا جاییکه بسیاری از افراد پس از تزریق آن تقریبا هیچ عوارض محسوسی را تجربه نکرده‌اند.

برخی از رایج‌ترین علائمی که ممکن است بعد از دریافت واکسن سینوفارم تجربه کنید، شامل موارد زیر است:

  • احساس درد در محل دریافت واکسن
  • تب خفیف
  • سردرد
  • خستگی
  • دردهای عضلانی
  • دردهای مفصلی
  • اسهال
  • احساس لرزش بدن
  • متورم شدن غدد لنفاوی زیر بغل

در صورتیکه هر یک از این علائم را تجربه می‌کنید، بهتر است استراحت کنید و مایعات کافی مصرف کنید. اما توجه داشته باشید که علائم واکسن معمولا طی چند روز از بین می‌رود. بنابراین اگر مدت زمان بروز علائم طولانی شد، بهتر است برای اطمینان بیش‌تر، حال خود را با پزشکتان در میان بگذارید. چراکه عوارض واکسن معمولاً طی سه الی پنج روز از بین می‌رود. از این رو طولانی شدن مدت زمان مواجهه با این علائم به احتمال زیاد نشان از ابتلای شما به کرونا یا سایر بیماری‌های عفونی است.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
نقش ویتامین D در بیماری کووید ۱۹

همچنین توجه داشته باشید که داشتن علائمی مانند گلو درد، آبریزش بینی و یا سرفه جزو عوارض جانبی هیچ یک از واکسن‌های کرونا اعم از فایزر، مدرنا، سینوفارم، آسترازنکا و برکت نیستند.

نکته بسیار مهمی که پس از دریافت واکسن کرونا باید به آن توجه شود این است که شما چندین روز پس از دریافت هر دو دوز واکسن، واکسینه محسوب می‌شوید. بنابراین بلافاصله پس از دریافت واکسن رعایت پروتکل‌های بهداشتی را فراموش نکنید.

 

در صورت بروز عوارض پس از تزریق واکسن سینوفارم چه باید کرد؟

اولین و مهم‌ترین کاری که در صورت بروز عوارض پس از تزریق واکسن سینوفارم باید آن را انجام دهید، مشورت با یک پزشک متخصص و انجام آزمایش‌های ضروری در صورت صلاح دید پزشک است.

بدون شک استراحت کافی، تغذیه مناسب و نوشیدن مایعات فراوان نیز در بهبود علائم شما بی‌تاثیر نخواهد بود.

واکسن سینوفارم تا چه حد در بدن ایجاد ایمنی می‌کند؟

طبق آزمایش‌های صورت گرفته، واکسن سینوفارم می‌تواند تا حدود ۷۹ درصد در بدن فرد دریافت کننده واکسن ایجاد ایمنی کند.

به همین دلیل است که محققان کشور پرو با آزمایش این واکسن بر روی نمونه آماری از کادر درمان به این نتیجه دست یافتند که بهتر است دوز سوم یادآوری نیز از این واکسن برای افراد تزریق شود.

البته لازم به ذکر است که طبق نتایج به دست آمده، دریافت دوز دوم این واکسن می‌تواند میزان مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را تا ۹۴ درصد کاهش دهد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که عملکرد واکسن سینوفارم برای مقابله با ویروس کرونا اثربخش بوده است. مهار این ویروس در کشور پرجمعیتی مثل چین نیز به درستی گویای این ماجراست.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
ویتامین های ضروری پوکی استخوان

آیا بلافاصله بعد از تزریق واکسن سینوفارم در برابر ویروس کرونا مقاوم می‌شویم؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که بلافاصله پس از تزریق واکسن، بدن آن ها ایمنی لازم در برابر بیماری‌ها را کسب می‌کند. اما این تفکر کاملا اشتباه است.

در ایده‌آل‌ترین حالت ممکن بدن فرد دو هفته پس از دریافت دوز دوم این واکسن، ایمنی لازم برای مقابله با ویروس کرونا را به دست می‌آورد.

البته این موضوع به معنی عدم نیاز به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیست. چرا که سویه دلتای ویروس کرونا همه افراد اعم از افراد واکسینه شده و واکسینه نشده را درگیر خود می‌کند. بنابراین حتی پس از دریافت هر دو دوز واکسن نیز لازم است که پروتکل‌های بهداشتی چون استفاده از ماسک و عدم حضور در مکان‌های پرجمعیت باید رعایت شود.

نتیجه‌گیری

در این مطلب نکاتی را در مورد واکسن سینوفارم و عوارض احتمالی که پس از تزریق این واکسن ممکن است با آن مواجه شوید را مورد بررسی قرار دادیم. آگاهی از این نکات می‌تواند به شما کمک کند تا مراقبت‌های لازم را پس از تزریق واکسن انجام دهید.

توجه داشته باشید که عوارض احتمالی واکسن‌ها معمولا طی چند روز از بین می‌رود. در صورتیکه یک هفته پس از تزریق واکسن هنوز هم با علائم آن دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است در اسرع وقت با پزشک خود در خصوص علائم نمایان شده در بدنتان مشورت نمایید.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایشات در آزمایشگاه چگونه دسته بندی می شوند؟
نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =

دکمه بازگشت به بالا