بدون دسته بندی

تست نیکوتین (Nicotine Test) و شرایط آن

تست نیکوتین می تواند مشخص کننده ی مصرف اخیر تنباکو و دیگر انواع مصرف تنباکو (پیپ، سیگار، سیگارت، قلیان و تنباکو بدون دود) باشد. انجام این تست آسان بوده و بسیار دقیق می باشد.
آزمایش تنباکو بر اساس تست ادراری بوده که به بررسی وجود کوتینین (cotinine) پرداخته که در زمان ورود نیکوتین به بدن ساخته می شود. این تست هم مثل دیگر تست های بررسی کننده ی اعتیاد از ادرار استفاده می کند. نتیجه ی تست در عرض ۵ دقیقه مشخص شده و به صورت مثبت یا منفی گزارش می شود. این تست سطح cutoff استاندارد ۲۰۰ ng/ml داشته و به بررسی وجود نیکوتین برای ۲ تا ۴ روز پس از مصرف می پردازد (و معمولاً بیشتر، بستگی به میزان تکرار مصرف تنباکو دارد).
 

میزان زمانی که نیکوتین در بدن می ماند چقدر است ؟

 
زمانی که فرد به مصرف دخانیات می پردازد، نیکوتین توسط بدن پردازش شده و بدن انسان به مرور و در طول زمان آن را از سیستم خود دفع می کند. تخمین زده می شود که حدود ۸۰ درصد نیکوتین استنشاقی در کبد به کوتینین تبدیل می گردد. در ریه ها، نیکوتین به کوتینین و نیکوتین اکساید (nicotine oxide) متابولیزه می شود. سپس کوتینین و دیگر متابولیت ها از طریق ادرار دفع می شوند. کوتینین (Cotinine) شاخص قابل اعتماد و ضروری مصرف نیکوتین می باشد و در مجامع علمی با نام “بیومارکر” برای استعمال تنباکو شناخته می شود. تست نیکوتین همچنین با نام تست کوتینین نیز شناخته شده زیرا تست در واقع وجود کوتینین را در ادرار بررسی می کند.
 
مدت زمانی که نیکوتین در بدن فرد باقی می ماند و وجود آن در بدن مشخص می شود، به سه فاکتور بستگی دارد :
 
۱. میزان مصرف و کشیدن تنباکو
 
۲. تعداد سال هایی که فرد اعتیاد به تنباکو داشته است
 
۳. نوع تست نیکوتینی که استفاده می شود
 
اگر تست نیکوتین، نوع ادراری باشد، فرد باید به مدت ۲ تا ۴ روز از آخرین مصرف، پاک باشد. برای سیگاری های سنگین (heavy smokers)، ممکن است یک هفته طول بکشد (و به احتمال زیاد بیشتر) تا اثر کوتینین از ادرار پاک شود و یا میزان آن به قدری کاهش یابد که غیر قابل تشخیص باشد. در صورت استفاده از سیگارت های منتول (menthol cigarettes)، کوتینین بیشتر در بدن انسان باقی خواهد ماند.
کوتینین در خون به مدت حداقل چند روز پس از در معرض قرار گرفتن با دود تنباکو، قابل شناسایی می باشد. بستگی به میزان دود ورودی، سطح کوتینین در خون، ۷ تا ۱۰ روز طول خواهد کشید تا همانند یک شخص غیر مصرف کننده ی تنباکو باشد.
تست نیکوتین فولیکول مو (hair follicle nicotine test) برای تشخیص طولانی مدت استفاده می شود. این تست ها به خاطر هزینه ی بالای خود به ندرت استفاده می شوند. نیکوتین را می توان ماه ها بعد از ترک دخانیات و سیگار در مو تشخیص داد. نیکوتین هم مانند دیگر مواد مخدر، توسط جریان خون خود را به فولیکول مو می رساند.

 

 

 آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
پرسش و پاسخ در باره ویروس جدید کرونا (ویروس COVID-19)
نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا