آزمایشات خون

چه زمانی آزمایش ویتامینD تجویز می شود؟

ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است. هرچند لفظ ویتامین برای نوع D زیاد صحیح نیست و ویتامین D بیشتر هورمون است تا ویتامین. چرا که ویتامین ها مواد آلی هستند که که موجودات زنده برای عملکرد درست متابولیسم نیاز دارند و هورمون مواد پیام رسانی هستند که از سلول یا غدد تولید شده و کار انتقال پیام در بدن را برعهده دارند آنها این کارو با استفاده از گیرنده های خود انجام میدهند ویتامین D نیز برای اثر گذاری به گیرنده ی خود متصل می شود.

خانواده ویتامین D

مهم ترین ویتامین های D، ویتامینD3 یا کله کلسیفرول (cholecalciferol) و ویتامین D2 یا ارگو کلسیفرول (ergocalciferol) می باشند که ویتامین D3 از کلسترول و اثر نور خورشید در لایه های زیرین اپیدرم پوست تولید می شود و ویتامین D2 تنها از طریق منابع غذایی تامین می شود .

چون فقط به طور طبیعی ماهی ها غنی از ویتامین D هستند، در بیشتر کشور های صنعتی این ماده  از طریق فراورده های لبنی یا مکمل ها به بدن می رسند.

کله کلسیفرول و ارگو کلسیفرول نوع غیر فعال ویتامین هستند  این مواد در کبد و کلیه به نوع فعال خود یعنی (به ترتیب): 25-هیدروکسی کلسیفرول و 25- هیدروکسی ارگو کلسیفرول تبدیل می شوند به مجموع این دو، 25-هیدروکسی ویتامینD گفته می شود که مقدار ویتامین D هر فرد را نشان می دهد.

ویتامین دی چه نقشی در بدن دارد؟

ویتامین D با افزایش جذب کلسیم و فسفات در روده و کاهش بازجذب آن در کلیه مقدار این دو را در خون افزایش می دهد وجود کلسیم برای رویش استخوانی و بازسازی استخوان ها لازم و ضروری است.
ویتامینD همچنین ترشح هورمون پاراتیروئید از غده پاراتیروئید را مهار کرده و با افزایش دادن فاگوسیتوز و فعالیت ضد توموری و سایر اعمال، سیستم ایمنی را تقویت می کند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
اهمیت آزمایشات ژنتیک در ازدواج فامیلی

چه زمانی تجویز می شود؟

دلایل زیادی برای تجویز آزمایش مقدار ویتامین D وجود دارد مهم ترین آنها ریشه یابی بیماری هایی مانند نرمی و پوکی استخوان است، ضعف سیستم ایمنی، افسردگی فصلی و بیماری های خودایمنی است. بیماری های پوستی از قبیل اگزما همه  می تواند ناشی از کمبود ویتامین D باشد. همچنین قبل از عمل جراحی و برای اطمینان از کافی بودن ایمنی فردی این تست تجویز می شود.

آماده سازی و نحوه ی انجام آزمایش:

برای انجام آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست فقط بعضی از داروها روی مقدار ویتامین دی بدن تاثیر میگذارند. پزشک خود را در جریان داروهایی که مصرف می کنید بگذارید ممکن است که نیاز باشد مدتی از آنها استفاده نکنید.

مقدار این ماده را در خون می سنجند پس نیاز به نمونه خون است که این کار در آزمایشگاه ها و توسط تکنسین آزمایشگاه انجام می گیرد. همچنین افراد ما برای کسانی که توانایی یا وقت حضور در آزمایشگاه ها را ندارند این امکان را فراهم کرده است که این نمونه گیری در منزل یا محل کار شما انجام بگیرد و نتایج به صورت آنلاین در سایت قرار داده شود و یا در صورت نیاز، برای شما ارسال گردد.

-مقدار طبیعی ویتامین D در بدن چقدر است؟

آزمایشگاه های مختلف از کیت ها و وسایل آزمایشگاهی متفاوتی استفاده می کنند همین سبب می شه که مقدار نرمال آن متفاوت باشد ولی به طور کلی :

ویتامین D

کمبود ویتامین D می تواند ناشی از جیره غذایی ناکافی، عدم تماس کافی با نور خورشید، سندرم های سوء جب، اختلالات کبدی یا کلیوی می باشد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
زگیل تناسلی چیست؟و چگونه بوجود می آید

 

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

دکمه بازگشت به بالا