علم و دانش

زگیل تناسلی چیست؟و چگونه بوجود می آید

نکات برجسته درباره زگیل تناسلی

 • زگیل های تناسلی توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند.
 • زگیل های تناسلی زنان و مردان را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما زنان در معرض عوارض بیشتر  هستند.
 • زگیل های تناسلی قابل درمان هستند ، اما ممکن است دوباره برگردند مگر اینکه عفونت زمینه ای نیز درمان شود.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی زائده ای نرم است که در اندام تناسلی ظاهر می شود. آنها می توانند باعث درد ، ناراحتی و خارش شوند.

این بیماری یک عفونت منتقله از راه بیماری های مقاربتی هستند که توسط برخی از گونه های کم خطر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. اینها با گونه های پرخطر که می توانند منجر به دیسپلازی دهانه رحم و سرطان شوند متفاوت هستند.

HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی شایعترین در میان بیماری های مقاربتی است. زنان و مردان فعال جنسی در معرض عوارض HPV ، از جمله زگیل های تناسلی هستند. عفونت HPV به ویژه برای خانم ها خطرناک است ، زیرا برخی از انواع HPV همچنین می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند.

علائم زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی از طریق فعالیت جنسی ، از جمله رابطه دهانی ، واژینالی و مقعدی منتقل می شوند. در نظر داشته باشید ممکن است چندین هفته یا چندین ماه پس از عفونت دچار زگیل نشوید.

زگیل های تناسلی همیشه برای چشم انسان قابل مشاهده نیستند. ممکن است بسیار کوچک و رنگ پوست یا کمی تیره باشند. قسمت بالای زگیل ، ممکن است شبیه گل کلم باشد و در اثر لمس احساس صاف یا کمی دست انداز داشته باشد. همچنین ممکن است به صورت خوشه ای از زگیل ها یا فقط یک زگیل ایجاد شوند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش خون برای پیش بینی سرطان پستان

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در مناطق زیر ظاهر شود:

 • آلت تناسلی مرد
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • ران
 • داخل یا اطراف مقعد

برای زنان ، این زگیل ها ممکن است ظاهر شوند:

 • داخل واژن یا مقعد
 • خارج از واژن یا مقعد
 • روی دهانه رحم

زگیل تناسلی همچنین ممکن است در لب ، دهان ، زبان یا گلو شخصی که رابطه دهانی با شخصی که ویروس HPV  داشته است ، ظاهر شود.

حتی اگر زگیل های تناسلی را مشاهده نکنید ، باز هم ممکن است علائمی ایجاد کنند ، مانند:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خون ریزی
 • سوزش

در صورت گسترش یا بزرگ شدن زگیل های تناسلی ، این شرایط می تواند ناخوشایند یا حتی دردناک باشد.

علت ایجاد زگیل های تناسلی چیست؟

بیشتر موارد زگیل تناسلی توسط ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. ۳۰ تا ۴۰ گونه HPV وجود دارد که به طور خاص دستگاه تناسلی را تحت تأثیر قرار می دهد ، اما فقط تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شوند.

ویروس HPV از طریق تماس پوست به پوست بسیار قابل انتقال است و به همین دلیل است که به عنوان یک بیماری مقاربتی در نظر گرفته می شود.

در حقیقت ، ویروس پاپیلومای انسانی به قدری رایج است که منابع معتبر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری می گویند اکثر افراد فعال جنسی در برخی موارد به آن مبتلا می شوند.

با این حال ، ویروس همیشه منجر به عوارضی مانند زگیل تناسلی نمی شود. در حقیقت ، در بیشتر موارد ، ویروس خود به خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
هلیکوباکتر پیلوری و تشخیص آزمایشگاهی آن

این بیماری  تناسلی معمولاً ناشی از گونه های HPV است که با گونه های ایجاد کننده زگیل بر روی دست ها یا سایر قسمت های بدن متفاوت است. یک زگیل نمی تواند از دست کسی به دستگاه تناسلی منتقل شود و بالعکس.

 

عوامل و دلایل بروز زگیل تناسلی

هر فرد فعال جنسی در معرض ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی قرار دارد. با این حال ، زگیل های تناسلی بیشتر در افرادی دیده می شود که:

 • زیر ۳۰ سال هستند.
 • زندگی جنسی فعال در دوران جوانی داشته اند .
 • رابطه جنسی با فردی که در مورد سابقه جنسی وی چیزی نمی‌دانید.
 • افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند.
 • سابقه کودک آزاری داشته باشند.
 • افرادی که فرزندان مادری هستند که هنگام زایمان ویروس داشته است.
 • رابطه جنسی محافظت نشده با چندین شریک جنسی
 • افراد سیگاری

چگونه زگیل های تناسلی تشخیص داده می شوند؟

برای تشخیص این بیماری ، پزشک در مورد سلامتی و سابقه جنسی شما سوال می کند. این شامل علائمی است که شما تجربه کرده اید و اینکه آیا بدون کاندوم یا بوسیله رابطه دهانی پرداخته اید.

پزشک همچنین در هر ناحیه که به وجود زگیل در آن مشکوک است ، معاینه فیزیکی انجام می دهد.

سایر عوارض احتمالی HPV چیست؟

عفونت HPV عامل اصلی سرطان در دهانه رحم است. همچنین می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلولهای دهانه رحم شود که به آن دیسپلازی گفته می شود.

انواع دیگر HPV نیز ممکن است باعث سرطان واژن شود که ارگانهای خارجی دستگاه تناسلی زنان است. آنها همچنین می توانند باعث سرطان آلت تناسلی و مقعدی شوند.

زگیل تناسلی در خانم ها

از آنجا که زگیل می تواند در اعماق بدن زنان ایجاد شود ، ممکن است لازم باشد پزشک معاینه لگن انجام دهد. آنها ممکن است از یک محلول اسیدی ملایم استفاده کنند که به دیده شدن بیشتر زگیل کمک می کند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
انواع سکته های مغزی و راههای درمان آن

پزشک همچنین ممکن است آزمایش پاپ (که به آن پاپ اسمیر نیز معروف است) را انجام دهد ، که شامل گرفتن یک سواب از ناحیه برای به دست آوردن سلول ها از دهانه رحم شما است. این سلول ها سپس می توانند از نظر وجود HPV آزمایش شوند.

انواع خاصی از HPV ممکن است نتایج غیرطبیعی در آزمایش پاپ اسمیر ایجاد کند که ممکن است نشان دهنده تغییرات پیش سرطانی باشد. اگر پزشک شما این ناهنجاری ها را تشخیص دهد ، ممکن است برای کنترل هرگونه تغییر یا به روش خاصی به نام کولپوسکوپی نیاز به غربالگری های مکرر داشته باشید.

اگر شما یک زن هستید و نگران هستید که ممکن است به نوعی HPV مبتلا شده باشید که به عنوان عامل سرطان دهانه رحم شناخته می شود ، پزشک می تواند آزمایش DNA انجام دهد. این مشخص می کند که چه فشار HPV در سیستم خود دارید. هیچگونه آزمایش HPV برای مردان هنوز در دسترس نیست.

درمان زگیل تناسلی چیست ؟

در حالی که زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان برطرف می شوند ، HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی می تواند تا پایان عمر در سلول های پوستی شما باقی بماند. این بدان معناست که ممکن است در طول زندگی خود چندین بار ابتلا و ظهور علائم پوستی را تجربه کنید. بنابراین کنترل علائم مهم است ، زیرا شما می خواهید از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کنید. به گفته پزشکان زگیل تناسلی حتی در صورت مشاهده نشدن، یا علائم دیگر ، به دیگران نیز قابل انتقال می باشد.

ممکن است برای تسکین علائم دردناک یا به حداقل رساندن ظاهر آنها ، زگیل های تناسلی را درمان کنید. با این حال ، شما نمی توانید این موارد را با روش های غیر استاندارد درمانی بدون تجویز پزشک درمان کنید.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
لیست آزمایش‌های لازم برای چکاپ خون و چکاپ کامل بدن

پزشک شما ممکن است درمان موضعی را تجویز کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • imiquimod (آلدرا)
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (کاندیلوکس)
 • تری کلرواستیک اسید یا TCA

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان برطرف نشوند ، ممکن است برای از بین بردن آنها نیاز به جراحی جزئی داشته باشید. دکتر شما همچنین می تواند  از طریق این روش ها برطرف کند:

 • الکترو کوتر ، یا سوزش زگیل با جریان الکتریکی
 • فریز کردن
 • درمان های لیزر
 • برداشتن یا قطع زگیل
 • تزریق داروی اینترفرون

درمان های خانگی زگیل تناسلی

از درمان های خانگی که برای زگیل های دست استفاده می شود ، برای درمان زگیل تناسلی استفاده نکنید. زگیل های دست و دستگاه تناسلی توسط گونه های مختلف HPV ایجاد می شود و درمان هایی که برای سایر نواحی بدن طراحی می شوند اغلب بسیار قویتر از درمان هایی هستند که بایستی در اندام های تناسلی استفاده شود. استفاده از درمان های اشتباه ممکن است بیش از فایده ، ضرر داشته باشد.

برخی از داروهای خانگی در درمان  مفید شناخته می شوند ، اما شواهد کمی در مورد حمایت از آنها وجود دارد. همیشه قبل از اقدام به درمان خانگی با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه می توان از بروز زگیل تناسلی جلوگیری کرد ؟

واکسن های HPV به نام Gardasil و Gardasil 9 می توانند زنان و مردان را از رایج ترین گونه های HPV که باعث ایجاد این بیماری تناسلی می شوند محافظت کرده و همچنین می توانند در برابر گونه های HPV که با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند محافظت کنند.

واکسنی به نام سرواریکس نیز موجود است. این واکسن از سرطان دهانه رحم محافظت می کند اما از زگیل های تناسلی محافظت نمی کند.

واکسن HPV را افراد تا ۴۵ سال و همچنین افراد در سن ۹ سالگی می توانند دریافت کنند. این واکسن بسته به سن در یک دوره دو یا سه بار تزریق می شود. هر دو نوع واکسن باید قبل از اینکه فرد از نظر جنسی فعال شود ، تزریق شود ، زیرا قبل از اینکه فرد در معرض HPV قرار گیرد ، بیشترین تأثیر را دارد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
علت وجود خون در مدفوع

استفاده از کاندوم یا محافظ دندان و دهان در هر بار رابطه جنسی می تواند خطر ابتلا بهاین بیماری را کاهش دهد. نکته مهم استفاده از مانع فیزیکی برای جلوگیری از انتقال است.

جمع بندی

زگیل های تناسلی عارضه ای از عفونت HPV است که شایع و قابل درمان است. با گذشت زمان ممکن است ناپدید شوند ، اما درمان برای جلوگیری از بازگشت و عوارض احتمالی ضروری است.

اگر فکر می کنید زگیل تناسلی دارید ، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند تشخیص دهند که شما زگیل دارید و بهترین گزینه های درمانی شما چیست.

علاوه بر این ، مهم است که با شریک جنسی خود صحبت کنید. این ممکن است دشوار به نظر برسد ، اما صراحت در مورد وضعیت خود می تواند به شما کمک کند از شریک زندگی خود در برابر ابتلا به عفونت ویرروس پاپیلومای انسانی و زگیل های تناسلی محافظت کنید.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 3 =

دکمه بازگشت به بالا