آزمایش ادرار

اطلاعاتی مفید در رابطه با آزمایش کشت ادرار

آزمایش های مرتبط با آزمایش ادرار

UA.

شرایط نمونه گیری آزمایش ادرار

تا زمان تمام شدن جمع آوری نمونه از مصرف آنتی بیوتیک اجتناب شود و روش جمع آوری نمونه ادرار تمیز (میان جریان) برای بیمار توضیح داده شود.

تفسیر آزمایش

آزمون های کشت و حساسیت آنتی بیوتیکی ادرار جهت تعیین وجود باکتری های پاتوژن در بیماران مشکوک به عفونت های مجرای ادرار انجام می شود. در اغلب موارد عفونت های مجرای ادراری محدود به مثانه می باشند، اما کلیه ها، پیشابراه نیز امکان دارد منشاء عفونت واقع شوند. تمامی آزمون های کشت را باید قبل از شروع درمان آنتی بیوتیکی انجام داد، زیرا آنتی بیوتیک مانع از رشد ارگانیزم در محیط آزمایشگاه می شود. اغلب ارگانیزم ها تقریبا طی 24 ساعت در آزمایشگاه رشد می کنند و گزارش مقدماتی را هم در همین زمان می توان آماده نمود.

دلایل افزایش

عفونت مجرای ادراری: ادرار محیط کشت خوبی برای باکتری است، در موارد استاز، انسداد یا تخلیه ناقص ادرار، باکتری ها در ادرار رشد می کنند. UTI می تواند در نتیجه صعود عفونت از پیشابراه خصوصا در بیماران مونث رخ دهد. در نتیجه عفونت مجاری ادراری می تواند باعث مثبت شدن نتایج آزمایش شود.

 

داروها و عوامل مداخله گر

آلودگی ادرار با ترشحات واژن، مدفوع، البسه یا دست ها موجب نتایج مثبت کاذب می گردد و همچنین آنتی بیوتیک ها بر نتایج آزمایش تاثیر گذارند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
با آزمایش کشت ادرار و آنتی بیوگرام بیشتر آشنا شوید

مقادیر نرمال

  • منفی: <  ادرار ml / باکتری 10000
  • مثبت: >  ادرار ml / باکتری 100000

مقادیر بحرانی

مقادیر خارج از محدوده نرمال

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

 

نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 2 =

دکمه بازگشت به بالا