آزمایشات خون

آزمایش تست عملکرد تیروئید

تست‌های مربوط عملکرد تیروئید یک سری آزمایش خون هستند که برای سنجش میزان عملکرد غده تیروئید استفاده می‌شوند. آزمایشات موجود شامل T3 ،T3RU ،T4 و TSH است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

تست عملکرد تیروئید

تیروئید یک غده کوچک است که در قسمت جلویی پایین گردن شما قرار دارد. غده تیروئید وظیفه کمک به تنظیم بسیاری از فرآیندهای بدن از جمله متابولیسم، تولید انرژی و خلق و خوی را بر عهده دارد.

تیروئید دو هورمون اصلی تولید می‌کند: تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4). اگر غده تیروئید شما به اندازه کافی از این هورمون‌ها تولید نکند، ممکن است علائمی مانند افزایش وزن، کمبود انرژی و افسردگی را تجربه کنید. به این بیماری کم کاری تیروئید گفته می‌شود.

اگر غده تیروئید شما بیش از حد هورمون تولید کند، ممکن است دچار کاهش وزن، اضطراب، لرزش زیاد و احساس سرخوشی و مستی شدید شوید. به این حالت پرکاری تیروئید گفته می‌شود.

به طور معمول، پزشکی که از بابت میزان هورمون تیروئید شما نگران است، آزمایش‌های غربالگری گسترده‌ای مانند T4 یا تست هورمون تحریک‌کننده تیروئید (TSH) را تجویز می‌کند. اگر این نتایج غیرطبیعی برگردد، دکتر شما آزمایشات بیشتری را برای مشخص کردن دلیل این مشکل تجویز می‌کند.

خون‌گیری به منظور تست عملکرد تیروئید

در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید با پزشک فوق تخصص غدد صحبت کنید و اگر باردار هستید به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از داروها و نیز باردار بودن ممکن است بر نتایج تست عملکرد تیروئید شما تأثیر بگذارد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
بیماری‌های کبدی،علل و درمان آن

خون‌گیری، که تحت عنوان رگ ‌گیری نیز شناخته می‌شود، روشی است که در آزمایشگاه یا مطب پزشک انجام می‌شود. وقتی برای تست عملکرد تیروئید می‌رسید، از شما خواسته می‌شود که روی یک صندلی راحت بنشینید یا روی تخت دراز بکشید. اگر آستین بلند دارید، از شما خواسته می‌شود تا آستین خود را بالا بزنید یا بازوی خود را از آستین بیرون بیاورید.

یک تکنسین یا پرستار باند لاستیکی را محکم به دور بازوی شما می‌بندد تا رگ‌ها پر از خون شوند. هنگامی که تکنسین رگ مناسب را پیدا کرد، سوزنی را به زیر پوست و رگ وارد می‌کند. زمانی که سوزن پوست شما را سوراخ می‌کند، ممکن است احساس سوزش تیزی داشته باشید. این تکنسین خون شما را در لوله‌های آزمایشگاهی جمع می‌کند و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه می‌فرستد.

وقتی تکنسین مقدار خون لازم برای آزمایشات را جمع کرد، سوزن را بیرون می‌کشد و روی محل سوزن فشار می‌آورند تا خونریزی متوقف شود. سپس تکنسین یک باند کوچک بر روی زخم قرار می‌دهد.

بلافاصله بعد از خون‌گیری، باید بتوانید به فعالیت های عادی روزمره خود برگردید. این آزمایش خون عوارضی ندارد که در انجام کارهای روزانه به مشکل بخورید.

عوارض جانبی تست عملکرد تیروئید و مراقبت‌های بعدی آزمایش خون

خونگیری روش معمول و کم‌تهاجمی است. در طی چند روز بلافاصله پس از خونگیری، ممکن است در ناحیه‌ای که سوزن وارد شده است، کبودی یا درد کمی داشته باشید. بسته یخ یا مسکن بدون نسخه می‌تواند در کاهش ناراحتی به شما کمک کند.

اگر بعد آزمایش خون درد زیادی را تجربه کردید، یا اگر ناحیه اطراف محل خون‌گیری، قرمز و متورم شد، فورا به پزشک خود اطلاع دهید. این‌ها می‌تواند نشانه‌هایی از عفونت باشد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
همه چیز درباره هورمون چاقی(لپتین)

درک نتایج تست عملکرد تیروئید

نتایج T4 و TSH

آزمایش T4 و آزمایش TSH دو مورد رایج تست عملکرد تیروئید هستند. آن‌ها معمولا با هم سفارش داده می‌شوند.

آزمایش T4 به عنوان آزمایش تیروکسین شناخته می‌شود. سطح بالای T4 نشان دهنده پرکاری تیروئید (پرکاری تیروئید) است. علائم شامل اضطراب، کاهش وزن برنامه ریزی نشده، لرزش و اسهال است. قسمت اعظم T4 موجود در بدن شما به پروتئین متصل است. بخش کوچکی از T4 اتصالی با پروتئین ندارد و به آن T4 آزاد گفته می‌شود. T4 آزاد شکلی از هورمون است که برای استفاده بدن شما به راحتی در دسترس است. گاهی اوقات سطح T4 آزاد به همراه تست T4 نیز بررسی می‌شود.

آزمایش TSH میزان هورمون تحریک کننده تیروئید در خون شما را اندازه گیری می‌کند. محدوده آزمایش TSH بین ۰.۴ تا ۴.۰ واحد بین المللی میلی از هورمون در هر لیتر خون (mIU / L) قرار دارد.

اگر علائم کم کاری تیروئید را دارید و میزان TSH بالای ۲ mIU/L است، در معرض خطر کم کاری تیروئید هستید. علائم شامل افزایش وزن، خستگی ، افسردگی و موها و ناخن‌های شکننده و است. پزشک شما احتمالا بخواهد در آینده، حداقل هر یک سال در میان، تست عملکرد تیروئید را انجام دهد. همچنین ممکن است پزشک تصمیم بگیرد درمان شما را با داروهایی مانند لووتیروکسین که برای کاهش علائم شما مفید هستند، آغاز نماید.

هر دو آزمایش T4 و TSH به طور معمول بر روی نوزادان تازه متولد شده انجام می شود تا غده تیروئید دارای عملکرد پایین شناسایی شود. این بیماری در صورت عدم درمان، کم کاری تیروئید مادرزادی نامیده می شود، که می‌تواند منجر به ناتوانی در رشد شود.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
تست HPV در مردان و زنان چگونه است؟

نتایج T3

تست T3 سطح هورمون تری یدوتیرونین را بررسی می‌کند. تست T3 معمولا در صورتی که تست‌های T4 و TSH پرکاری تیروئید را نشان دهند، انجام می‌شود. اگر نشانه‌هایی از پرکاری غده تیروئید دارید و T4 و TSH شما بالا نیست، ممکن است آزمایش T3 نیز انجام شود.

دامنه طبیعی T3 برابر با ۱۰۰ الی ۲۰۰ نانوگرم هورمون در هر دسی لیتر خون (ng / dL) است. سطوح غیرطبیعی بالا معمولا نشان دهنده بیماری به نام بیماری گریو (Grave) است. گریو، یک اختلال خود ایمنی است که با پرکاری تیروئید مرتبط است.

نتایج جذب رزین T3

جذب رزین T3 که به آن T3RU نیز گفته می‌‌شود، یک آزمایش خون است که ظرفیت اتصال هورمونی به نام گلوبولین متصل به تیروکسین (TBG) را اندازه گیری می‌کند. اگر سطح T3 شما بالا باشد، ظرفیت اتصال TBG شما باید کم باشد.

سطح غیرطبیعی کم TBG اغلب نشان دهنده وجود مشکل در کلیه‌ها یا بدن است که پروتئین کافی دریافت نمی‌کند. مقادیر غیرطبیعی بالای TBG نشان دهنده سطح بالای استروژن در بدن است. سطح بالای استروژن ممکن است به دلیل بارداری، خوردن غذاهای غنی از استروژن، چاقی یا درمان جایگزینی هورمون باشد.

پیگیری و فالو آپ عملکرد تیروئید

اگر فعالیت خونی شما نشان دهد که غده تیروئید بیش از حد فعال است یا فعالیت کمی دارد، ممکن است پزشک شما آزمایش جذب تیروئید یا آزمایش سونوگرافی را تجویز کند.

این آزمایشات، مشکلات ساختاری غده تیروئید، فعالیت غده تیروئید و هر توموری را که ممکن است مشکل ایجاد کند، بررسی می کند. بر اساس این یافته‌ها، پزشک شما ممکن است بخواهد برای بررسی سرطان، از بافت تیروئید نمونه برداری کند. گاهی اوقات اختلال در عملکرد تیروئید می‌تواند به بی‌خوابی یا حتی اختلال دو قطبی و یا ایجاد حالت‌های افسردگی مربوط باشد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
از عفونت خون چه می دانید؟ | دلایل عفونت خون

اگر اسکن طبیعی باشد، احتمالا پزشک برای تنظیم فعالیت تیروئید، دارو تجویز خواهد کرد. پزشک برای اطمینان از کارایی دارو، آزمایشات اضافی عملکرد تیروئید را تجویز می‌کند.

سخن نهایی

درباره تست عملکرد تیروئید خواندید و همانگونه که احتمالاً متوجه شدید، اختلال در عملکرد تیروئید می‌تواند خطرات جانبی بسیاری داشته باشد. بنابراین باید تست عملکرد تیروئید را بسیار جدی گرفت

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − چهار =

دکمه بازگشت به بالا