بیماری ها

داروی ضد فشار خون مناسب شما

داروهای مختلفی برای درمان فشار خون بالا استفاده می‌شوند. بدن بعضی از بیماران نسبت به بیماران دیگر به یک داروی خاص پاسخ بهتری می‌دهد. بنابراین، ممکن است برای تعیین داروی مناسب و دوز مناسب برای اثر بخشی دارو با حداقل عوارض جانبی، زمان بیشتری لازم باشد.

اگرچه هر دارویی می‌تواند موجب بروز عوارض جانبی شود؛ اثرات جانبی، به نوع دارو، دوز و سایر عوامل بستگی دارد. برخی از عوارض جانبی در داروهای فشار خون، ناشی از کاهش فشار خون است. معمولا اگر پایین آمدن فشار خون، ناگهانی باشد، می‌تواند علایمی از جمله سرگیجه، خواب آلودگی یا احساس خستگی ایجاد کند. این عوارض معمولا بعد از چند هفته، زمانی که بدن با فشار خون پایین تطابق پیدا کرد، فروکش می‌کند.

قبل از شروع استفاده از هر دارویی، در صورتی که سوابق زیر را دارید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید:

۱) سابقه آلرژی و حساسیت به هر نوع دارو و غذایی

۲) سابقه آنژیوادم (یعنی تورم صورت و لب‌ها و تنگی نفس در پی مصرف دارو یا غذای خاص)

۳) خانم‌های باردار یا در دوران شیردهی

 

یردسته‌های دارویی مختلف کنترل کننده فشار خون:

• دیورتیک‌ها

• مهار کننده‌های سیستم رنین آنژیوتانسین

• مسدود کننده‌های کانال کلسیم

• مسدود کننده های بتا

• سایر داروها

 

داروی ضد فشار خون مناسب شما

پزشک در هنگام تعیین اینکه چه داروهای ضد فشار خونی باید تجویز شود، چندین عامل را در نظر می‌گیرد. علاوه بر توجه به اثربخشی و اثرات جانبی بالقوه، او سلامت عمومی، جنس، سن و نژاد را در نظر می‌گیرد؛ از جمله شدت فشار خون بالا، هرگونه شرایط اضطراری دیگر و اینکه آیا داروهای خاصی نباید استفاده شود.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش روماتیسم: روش‌ها، نتایج و اهمیت در تشخیص بیماری‌های روماتیسمی

برخی داروهای ضد فشار خون برای درمان شرایط خاص دیگری توصیه می‌شود که ربطی به فشار خون بالا ندارد. البته در بسیاری موارد، فرد مبتلا به یکی از این شرایط خاص، فشار خون بالا نیز دارد. به عنوان نمونه:

• مهار کننده آنزیم تبدیل آنژیوتانسین (ACE) برای افرادی که مبتلا به دیابت هستند توصیه می‌شود. این دسته از داروها سطح پروتئین در ادرار (پروتئینوری) افراد دیابتی را کاهش می‌دهد.

• مسدود کننده‌های بتا برای افرادی که دارای نارسایی قلبی یا حمله قلبی هستند توصیه می‌شود.

 

همچنین برخی داروهای ضد فشار خون وجود دارد که در برخی افراد توصیه نمی‌شود. بعضی از نمونه ها عبارتند از:

• مهار کننده های ACE و مسدود کننده‌های گیرنده آنژیوتانسین ARB در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.

• دیورتیک می‌تواند نقرس را بدتر کند.

بنابراین، مهم است که تمام مشکلات فعلی و سابقه پزشکی خود را با پزشک خود مطرح کنید تا موثرترین داروها برای شما تجویز گردد.

در افراد مسن با فشار سیستولیک بالا تجویز داروهای دیورتیک مانند هیدروکلروتیازید و یا بلوک کننده‌های کانال کلسیم مانند املودیپین توصیه می‌شود.

داروهای ترکیبی

اگر فرد دارای فشار خون بسیار بالا است، (به عنوان مثال، ۱۶۰ روی ۱۰۰ میلیمتر جیوه یا بیشتر)، ممکن است اولین مرحله در درمان فشار خون درمان ترکیبی با دو داروی هم زمان به جای درمان با یک دارو باشد.

علاوه بر این، برخی از افرادی که از داروهای ضد التهابی استفاده می‌کنند، پاسخ کافی با کنترل خوب و مناسب از فشار خون ندارند. اگر این اتفاق رخ دهد، ممکن است داروی دوم اضافه شود. گزینه های دیگر عبارتند از افزایش دوز دارو و یا جایگزینی داروهای مختلف.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش عفونت کلیه

 

اضافه کردن داروی دوم، به ویژه به عنوان یک قرص ترکیبی:

۱) ممکن است بیشتر از افزایش دوز داروی اول موثر باشد.

۲) اثرات جانبی کمتری نسبت به مصرف دوزهای بالای دارویی دارد.

 

اگر شما برای هزینه درمان و تهیه داروهای فشار خون خود مشکلی دارید، با پزشک معالج یا پزشک داروساز خود صحبت کنید. آن‌ها راه حل‌هایی برای کاهش هزینه‌های درمان دارند. اغلب، پزشک شما می‌تواند داروهایی مشابه با هزینه کمتر به شما معرفی کند.

 

در نتیجه هرگز درمان خود را به منظور کاهش در هزینه‌ها متوقف  نکنید و به خاطر هزینه بالای داروها، دوز داروهایتان را کم نکنید، زیرا ممکن است آسیب‌های جدی به سلامت خود بزنید.

 

 آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

 

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا