سرطان

روش های پیشگیری از سرطان رحم چیست؟

سرطان رحم یک نوع سرطان است که در بافت‌های رحم شکل می‌گیرد. در اکثر موارد، سرطان رحم از لایه‌های داخلی رحم یا اندام تولید مثل مانند رحم استروژن-وابسته شکل می‌گیرد. علایم سرطان رحم ممکن است شامل خونریزی واژینال بی‌نظیر، درد شکمی یا لگنی، درد هنگام رابطه جنسی، تغییرات در دوره قاعدگی، خونریزی بعد از یائسگی، افزایش وزن غیرعادی و خستگی مداوم باشد. برای تشخیص و درمان سرطان رحم، مهم است به موقع به پزشک مراجعه کرده و آزمون‌های لازم انجام شود. درمان معمولا شامل جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و داروهای هدفمند است.

روش های پیشگیری از سرطان رحم چیست؟

روش‌های پیشگیری از سرطان رحم عبارتند از:

1. واکسیناسیون علیه ویروس پاپیلومایی انسانی (HPV): این واکسن برای جلوگیری از ابتلا به برخی از نوع‌های ویروس HPV که سرطان رحم را ایجاد می‌کنند، توصیه می‌شود.

2. انجام آزمون پاپ اسمیر (Pap smear) و آزمایش HPV: این آزمون‌ها به موقع کشف تغییرات غیرطبیعی در سلول‌های رحم و شناسایی انواع ویروس HPV که می‌تواند به سرطان رحم منجر شود، کمک می‌کنند.

3. حفظ وزن سالم، انجام ورزش منظم و تغذیه سالم: این عوامل می‌توانند به کاهش خطر ابتلا به سرطان رحم کمک کنند.

4. قطع سیگار: سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به سرطان رحم مرتبط است، بنابراین قطع آن می‌تواند به پیشگیری کمک کند.

5. مراقبت‌های منظم پزشکی: مراجعه به پزشک برای بررسی‌های منظم و انجام آزمون‌های پیشگیری نقش مهمی در شناسایی زودرس تغییرات غیرطبیعی دارد. با رعایت این روش‌ها می‌توانید خطر ابتلا به سرطان رحم را کاهش دهید.

درمان سرطان رحم

درمان سرطان رحم بستگی به مرحله بالینی و نوع سلولی آن دارد. گزینه‌های درمانی ممکن شامل جراحی (از جمله هیسترکتومی یا بوماریکتومی)، درمان‌های پرتوی (تله‌تراپی یا پرتو درمانی)، درمان‌های دارویی (مانند شیمی‌درمانی یا هر دو) و درمان‌های هدفمند مولکولی مثل درمان‌های ضد هورمونی برای سرطان‌های استروژن و پروژسترون مثبت، رادیوایمونوتراپی برای ترکیبی از پرتو درمانی و شیمی درمانی و درمان‌های ایمنی‌زا می‌باشد. در هر صورت، نوع و روش درمان باید توسط تیم درمانی متخصص تعیین شود

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
لیست آزمایش‌های لازم برای چکاپ خون و چکاپ کامل بدن

 

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

دکمه بازگشت به بالا