آزمایشگاه

لیست آزمایش ها تخصصی قابل پذیرش در آزمایشگاه تخصصی کوثر

1)  آزمایش Quanti-FERON-TB Gold (QFT-TB)

هدف از انجام این آزمایش شناسایی سل مخفی است.حداقل 7سی سی نمونه خون محیطی از بیمار در لوله حاوی هپارین گرفته می شود.

2) آزمایش Galactomannan

هدف از انجام این آزمایش شناسایی گالاکتومانان در نمونه های بیماران به منظور تشخیص زودرس آسپرژیلوزیس مهاجماست.  نمونه هایی که برای انجام این آزمایش مورد نیاز است، شامل:

 سرم   2. BAL

مقدار 5 سی سی از نمونه خون محیطی برای تهیه حجم کافی از سرم (2 سی سی) مورد نیاز می باشد.

3)  آزمایش (1,3)-ß-D-glucan

هدف اصلی از انجام این آزمایش تشخیص عفونت های مهاجم قارچی است.  مقدار 5 سی سی نمونه خون محیطی مورد نیاز است. نمونه های خون که همولیز شدید داشته باشد یا لیپمیک  باشد، برای انجام تست پذیرفته نمی شود. درخواست این آزمایش در کنار آزمایش های دیگر مانند گالاکتومانان و کریپتوکوکوس می تواند برای تشخیص عامل عفونت کمک کننده باشد.

4) آزمایش بررسی نقص گیرنده IL12و IFNγ

هدف از انجام  این آزمایش شناسایی نقص گیرنده IL12و IFNγدر بیماران مبتلا به MSMDاست. حداقل 8 سی سی نمونه خون محیطی مورد نیاز است.  در صورت شناسایی نقص در گیرنده IL-12یا IFNγ، توصیه می شود بررسی این نقص در سطح ژنتیکی نیز انجام گیرد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
چه کسانی باید آزمایش تراکم استخوان انجام دهند؟

5) آزمایشNGAL

هدف از انجام این آزمایش اندازه گیری پروتئین NGALدر نمونه های بیماران به منظور شناسایی آسیب کلیوی است.نمونه های مورد قبول برای انجام این آزمایش شامل سرم، پلاسما و ادرار می باشد.

6) آزمایش NT-pro BNP

هدف اصلی از انجام این آزمایش سنجش سطح سرمی یا پلاسمایی NT-pro BNPبه منظور شناسایی نارسایی احتقانی قلب می باشد.  حداقل 3سی سی نمونه خون محیطی مورد نیاز می باشد.  این آزمایش در ارزیابی اختلالاتی مانند آسیب قلب، انفارکتوس حاد میوکارد (از دست رفتن عملکرد بطن چپ)، آسیب کلیه، چاقی و دیابت، فشار خون بالای اولیه و ثانویه و پیگیری درمان بیمارانی که از آسیب قلبی رنج می برند، می تواند سودمند باشد.

7) آزمایش لاتکس C. neoformans

هدف از انجام این آزمایش شناسایی آنتی ژن پلی ساکاریدی مرتبط با  کریپتوکوکوس نئوفورمنس در نمونه های بیماران می باشد. این آزمایش برای بیماران مبتلا به سندرم نقص سیستم ایمنی اکتسابی (AIDS)، بیمارانی که تحت درمان با داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی یا شیمی درمانی قرار دارند و بیمارانی که نقص در سیستم ایمنی آن ها وجود دارد، می تواند مفید واقع شود.

این آزمایش در مورد نمونه های سرم و مایع مغزی-نخاعی (CSF) قابل انجام است.

8) تست بررسی IgEبه روش الیزا

هدف از این تست بررسی حساسیت در افرادی که علائم حاد یا مزمن آلرژی و یا آتوپیک را نشان می دهند، است، همچنین برای سندرم هایپر IgEٍ  قابل استفاده است. نتیجه این تست به صورت کمی بیان می شود.

9) تست آلرژی تنفسی و غذایی (شامل 60 آلرژن)

این تست برای بررسی میزان IgEاختصاصی به روش ایمونو بلاتینگ ابداع گردیده است. در این روش سرم بیمار در مقابل تعداد مشخصی از آنتی ژن های آلرژن (90 عدد) قرار گرفته شده که بعدا به روش ایمونوبلاتینگ توسط دستگاه improvioاندازه گیری می شود.  نتیجه تست به صورت سه پانل غذایی،تنفسی ومخلوط بیان می شود همچنین حداقل 3 سی سی نمونه خون محیطی از بیمار در لوله حاوی هپارین گرفته می شود.

10) بررسی انواع CDمارکرها

هدف از این تست تشخیص ایمونو فنوتایپ سلول ها با استفاده ازمارکرهای سطح سلولی است، که علاوه بر بیان یک مارکر درصد آن مارکرهای سطح سلولی است، که علاوه بر بیان یک مارکر درصد آن مارکر نیز تعیین شود.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
در رابطه با آزمایش ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) بیشتر بدانید

11) تست اکسیداتیو نوتروفیل (DHR-123)

هدف از این تست اندازه گیری غیرمستقیم کاهش گونه های فعال  اکسیژن (ROS)مخصوصا هیدروژن پراکسید تولید شده توسط سیستم NADH oxidaseاست.حداقل 3 سی سی نمونه خون محیطی از بیمار در لوله حاوی هپارین گرفته میشود. این تست به روش فلوسایتومتری برای تایید قطعی و همچنین تعیین ناقلین بیماری  CGDاستفاده می شود.

12) تست STAT1 , STAT3Phospho

این تست برای بررسی سندرم IgEو سندرم MSDSبه روش فلوسایتومتری بکار می رود. حداقل 5 سی سی نمونه خون محیطی مورد نیاز است.نمونه باید در دمای 4 درجه و قبل از ساعت 11 به آزمایشگاه فرستاده شود.

13) تست بررسی ایمنی ذاتی (Innate Immunity)

هدف از این تست بررسی رسپتور های دخیل در ایمنی ذاتی از جمله TLR (Toll Like Receptor)است. TLRها اولین خط دفاعی بدن در مقابله با میکروب های پاتوژن می باشند. حداقل 5 سی سی نمونه خون محیطی مورد نیاز است.

14)تشخیص نقص های ایمنی به روش فلوسایتومتری

تآیید تشخیص بیماری های PNH، ALPS، نقص ایمنی Bruton،SCID، CVID. نمونه مورد نیاز برای انجام این آزمایشات 2 سی سی خون محیطی تازه حاوی ماده ضد انعقاد می باشد.

15)LTT  (Lymphocyte transformation test)

این تست برای تخمین میزان تکثیر سلول‌های ایمنی به خصوص سلول های CD4+Tاختصاصی یک آنتی‌ژن در اثر مواجهه با همان آنتی‌ژن و در محیط کشت به کار می رود.حداقل 8 سی سی نمونه خون محیطی مورد نیاز است.

16) آنالیز مولکولی جهش های شایع

– بررسی موتاسیون های                                              CGD
– بررسی IL-12   و IFNγمربوط به بیماران MSMD

برای این آزمایشات 3 لوله کامل 7 سی سی از نمونه خون محیطی در لوله CBCمورد نیاز است.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
بیماری MS چیست؟ علائم و راههای درمان آن

17) تست  NBT

هدف از این تست ارزیابی اختلال عملکرد انفجار اکسیداتیو نوتروفیل ها در بیماران مبتلا به  CGD(گرانولوماتوز مزمن) است. حداقل2 سی سی نمونه خون محیطی مورد نیاز است.

18)  تست خونی ImmunView Legionella

تست Immuview- legionellaتستی برای تشخیص عفونت لژیونلا از طریق آنتی بادی های IgMتولید شده علیه لژیونلا پنوموفیلا، سروگروپ های 1 و 3 میباشد. اساس این تست ایمونوکروماتوگرافی (IFA)می باشد.

19) تست ImmunView S. pneumoniae and L. pneumophila antigen test

تست آنتی ژن ادراریS. PNEUMONIAE وL. PEUMOPHILAجهت تشخیص عفونت با سرو گروپ های 1 از استرپتوکوکوس پنومونیه و لژیونلا پنوموفیلا با تشخیص آنتی ژنهای ادراری می باشد. اساس این تست بر اساس ایمونوکروماتوگرافی می باشد.

20) تست تشخیص نقص C1QINH

نمونه مورد نیاز برای انجام تست 2 سی سی سرم می باشد.

21) تشخیص نقص های فانکشنال نوتروفیلی و کموتاکسی 

نمونه مورد نیاز برای انجام این آزمایشات 2 سی سی خون محیطی تازه حاوی ماده ضد انعقاد می باشد.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 9001، ایزو 15189 و ایزو 10002 انگلستان، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 1 =

دکمه بازگشت به بالا