اطلاعات عمومی

روش های متفاوت جراحی زیبایی شکم

لاغری سریع با لیپوساکشن

در گذشته روش های جراحی زیبایی شکم با دستگاه های قدیمی انجام می شد و نیاز به بستری و بیهوشی عمومی بود. اما حجم چربی کمتری خارج می شد، میزان خونریزی و کاهش هموگلوبین نیز بیشتر بود. علاوه بر این موارد بیمار، تحت بیهوشی عمومی و خطرات آن قرار می گرفت و احتمال آمبولی برای فرد بیشتر بود و بیمار حدود یک سایز کم می کرد.

اما امروزه با ابداع روش های نوین به تدریج پزشکان به روش های کم خطرتر و سریع تر روی آوردند. در ادامه مقاله به شرح برخی از این روش ها پرداخته می شود:

 

روش های متفاوت جراحی زیبایی شکم

 • لیزر اولتراسونیک

یکی از روش های جراحی زیبایی شکم، استفاده از روش لیزر اولتراسونیک می باشد. در این روش چربی ها با قدرت امواج گرمایی شکسته شده سپس به وسیله دستگاه مکش خارج می شود. اما ‌این روش به علت اثرات گرمایی که دارد می تواند در مواردی موجب سوختگی و از دست رفتن پوست و سوختگی بافت های عمقی شود ولی با تبدیل دستگاه ها به نوع پیشرفته تر، از جمله دستگاه های ارتعاشی Vibration و مکش توسط هوا   Pneumatic یا ultra suction ابتدا موضع مورد نظر را با یک محلول ترکیبی به نام Tumescent که به آرامی زیر پوست وارد می شود بی حس می شود، به علت ترکیب خاص موادی که در این محلول می باشد خطر آمبولی یعنی ورود چربی های کنده شده به داخل خون و انتقال به مغز یا قلب و ایجاد خسارات جبران ناپذیر که در روش های مکانیکی قبلی دیده می شد بسیار کم شده است، یعنی بر اساس آمار به زیر 5% و حتی 2% رسیده است.

 • لیپوساکشن

در واقع روش لیپوساکشن به معنی خارج کردن چربی های منطقه ای و موضعی با قدرت مکش می باشد. در این روش موضع مورد نظر پس از بی حسی کامل با یک یا دو سوراخ چهار میلی متری باز و کانولای لیزر وارد می شود پس از اتمام آن کانولای لیپوساکشن وارد و تمامی چربی خارج می شود پس از این عمل بیمار بدون بستری به منزل برگشته و پس از 2 الی 3 روز قادر است فعالیت خود را آغاز کند. پس از هر روش لیپوساکشن بیمار باید گن فشاری را برای جمع شدن پوست منطقه ای استفاده کند.
کلیه افرادی که با این روش های جدید ساکشن شده اند با کاهش 3-2 سایز در اندام مورد نظر بسیار راضی هستند. همچنین ورزش و عدم مصرف مجدد چربی و قند کمک به حفظ سایز بدن می کند .

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
بیوپسی ریه ؛ کاربرد، انواع، خطرات و عوارض

 

هر چند کم کردن وزن، در لیپوساکشن اتفاق می افتد، ولی هدف، معمولا کم کردن وزن نیست بلکه تغییر سایز، حجم و فرم بدن می باشد. یعنی با انجام عمل لیپوساکشن فرم ظاهری بدن اصلاح می گردد. این کار تحت بی حسی موضعی و بدون بیهوشی صورت می گیرد. پس خطراتی چون ورود چربی Western union money transfer به داخل خون (آمبولی) بسیار نادر است. این عمل بسیار راحت و بدون عارضه است و نتیجه آن بسیار رضایت بخش است. البته به طور کلی نتایج عمل های زیبایی ممکن است کاملا مطابق با تصورات ذهنی شما نباشد.

 

نکات مهم قبل از جراحی لیپوساکشن

 • در صورتی که مصمم به جراحی لیپوساکشن هستید، حتما قبل از انجام آن با پزشک جراح خود مشاوره های لازم را انجام داده، نسخه دارویی و دستور آزمایش های لازم را از پزشک خود دریافت کنید.
 • شب قبل از عمل و صبح عمل، حتما استحمام کرده و بدن خود را با صابون ضد باکتری مثل (TCC) شستشو دهید.
 • اگر از داروی خاصی استفاده می نمائید و یا به بیماری خاصی از قبیل قند، صرع، فشار خون، بیماری قلبی، تیروئید، کم خونی و یا آسم مبتلا هستید و یا احیانا، حساسیت دارویی دارید، پزشک خود را مطلع نمائید و درخواست آزمایش کنید.
 • برای افراد زیر 40 سال که هیچ گونه بیماری ندارند، معمولا آزمایش الزامی نیست.
 • ترجیحا از چند روز قبل از مصرف ویتامین E و مسکن های معمولی مثل آسپرین خودداری نمایید. در صورت نیاز از استامینوفن استفاده کنید.
 • در صورت تمایل شب قبل از عمل، یک عدد قرص 10 میلی گرمی اگزازپام میل کنید.( الزامی نیست)
 • شب قبل از جراحی شام سبک میل نمائید.
 • داروهای مورد استفاده را قبل از عمل خریداری کنید.
 • گن یا شکم بند مناسب به دستور پزشک تهیه کنید.
 • در ساعت مقرر به کلینیک مراجعه و فرم رضایت نامه را مطالعه و امضاء نمائید. حتما یک نفر همراه داشته باشید و تا 24 ساعت پس از لیپوساکشن، تنها نباشید.
 • هر چند شما می توانید در حین عمل به دستشویی بروید، ولی بهتر است قبل از شروع عمل نیز دستشویی بروید.
خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش عفونت ادرار: روش‌ها، نتایج و اهمیت در تشخیص و درمان

در اتاق عمل چه اتفاق می افتد؟

به شما لباس مخصوص اتاق عمل داده خواهد شد، نواحی توافق شده توسط ماژیک مشخص خواهد شد. بر روی تخت عمل قرار گرفته و نواحی مربوطه با محلول بتادین و الکل ضد عفونی می گردد. تزریق ماده بی حسی همراه با چند لیتر سرم خواهد بود که به زیر پوست تزریق می شود.( این عمل با احساس سنگینی بر روی موضع همراه خواهد بود و پوست ناحیه بر آمده خواهد شد به همراه احساس فشار زیر پوست) تزریق تا حد امکان بدون درد خواهد بود، در صورتی که به درد حساس هستید، به پزشک اطلاع دهید تا ترتیبی اتخاذ گردد که حتی درد تزریق هم حس نشود.

پس از اتمام تزریق ماده بی حسی، سوراخ کوچکی به قطر 2 میلیمتر در پوست ایجاد می گردد( بدون درد) این سوراخ و سوراخ های بعدی برای ورود لوله مکش و Western union point خروج سرم های ( خون آبه) باقیمانده است که بعد از عمل تا چند روز از راه این سوراخ ها خارج می گردد. عمل با ورود لوله ساکشن از طریق سوراخ به زیر پوست آغاز می شود و شما چربی های خود را می بینید که همراه سرم تزریق شده، خارج و در ظروفی جمع می گردد که بعداً به دور ریخته می شود.

مراقبت های بعد از عمل لیپوساکشن

 • مصرف قرص ضد تهوع بلا فاصله پس از خاتمه کار و مصرف مجدد 5-4 ساعت پس از عمل: زیرا تهوع، عارضه شایع لیپوساکشن است.
 • مصرف فراوان مایعات جهت جبران افت فشار خون: بهترین مایع که با مایعات از دست رفته داخل عروق هماهنگی دارد ORS  است. این پودر باید از داروخانه تهیه و با یک لیتر مخلوط شود و به صورت خنک بنوشید.  در صورتی که مزه شور آن قابل تحمل نباشد با آب میوه مخلوط کرده و میل نمائید. در هر صورت، مصرف 10 لیوان آب شور و آب میوه در طول روز اول ضروری است.
 • سعی کنید بیشتر استراحت کنید و از تحرک زیاد در روز اول خودداری نمائید.
 • در صورتیکه پانسمان شما نمناک و خیس شد، سعی کنید پانسمان و پوشک ها را تعویض نمائید تا حد امکان باند کشی را باز نکنید زیرا محل ساکشن شده، خونریزی خواهد کرد. فقط پوشک Ria money order  را عوض کنید. تمام مایع بی حسی به همراه خونابه به تدریج از سوراخ ها خارج خواهد شد.
 • محل زخم ها را با چسب زخم بپوشانید.
 • استحمام بعد از 48  ساعت مانعی ندارد ولی استفاده از وان تا بسته شدن زخم ها قدغن است.
 • سوراخ ها در طی 5-3 روز بسته خواهند شد.
 • استفاده از کرم چرب کننده یا روغن زیتون روی پوست محل ساکشن، کمک به بهبودی سریع تر پوست خواهد کرد و از آسیب جلدی و ایجاد تاول جلوگیری می کند.
 • راه رفتن از روز دوم، بسیار مفید است.
 • در صورتی که تنگی نفس شدید داشتید، ابتدا گن یا باند کشی را کمی آزاد کنید و اگر همچنان تنگی نفس باقی ماند، با پزشک خود مشورت کنید.
 • در صورت گز گز دور لب، اختلال در تکلم، زنگ زدن گوش، تب، التهاب تورم محل ساکشن به پزشک اطلاع دهید.
 • تورم اندام تناسلی به خصوص در آقایان پس از ساکشن شکم امری طبیعی است و بر طرف خواهد شد. از ساپورت تنگ مثل مایو استفاده ننمائید و بیشتر استراحت کنید. در صورتی که این مشکل شما را آزار میدهد با پزشک خود مشورت کنید.
 • ترشح مختصر سفید رنگ، در محل سوراخ ها روند ترمیم زخم است و عفونت نیست.
 • داروهای تجویزی توسط جراح لیپوساکشن را دقیقا مصرف نمائید.
خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
بیماری ديابت و انواع آن را بشناسید

رژیم غذایی پس از عمل لیپوساکشن

 • اگر شما فرد چاقی هستید، بهتر است زیر نظر متخصص تغذیه تحت رژیم غذائی کم کالری قرار بگیرید.
 • اگر اندام شما متناسب است باز هم از مصرف مواد غذائی نشاسته دار مانند ماکارونی، برنج، سیب زمینی تا حد امکان پرهیز نمائید. مصرف مواد پر کالری مثل شیرینی جات، بستنی، شکلات و چربی زیاد همگی چاق کننده هستند. سرخ کردن غذا سبب پر کالری شدن آن و چاقی می گردد.
 • استفاده از سبزیجات به همراه غذا و میوه های حجیم و سیر کننده بسیار مفید است.
 • ورزش، جزء لاینفک لیپوساکشن است، پس از یک هفته تا 10 روز می توانید انجام ورزش را آغاز کنید.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا