آزمایشات مدفوع

نمونه گیری صحیح آزمایش مدفوع برای مراجعین آزمایشگاه کوثر

باید ها و نباید ها در نمونه گیری مدفوع

برای نمونه گیری جهت آزمایش کشت مدفوع نکات زیر را دقیقا مراعات فرمائید :

  1. 72ساعت قبل از دادن نمونه مدفوع از مصرف آنتی بیوتیک­هایی چون مترونیدازول و تتراسایکلین خودداری فرمایید و در صورت لزوم مصرف، پزشک خود و ازمایشگاه را مطلع سازید.
  2. در هنگام جمع ­آوری، نمونه مدفوع نباید با آب یا ادرار مخلوط شود.
  3. در صورت استفاده از توالت­ فرنگی حتما از کاغذ یا پوشش دیگری استفاده کنید تا نمونه با آب موجود در کاسه توالت مخلوط نشود.
  4. مقدار نمونه لازم برای آزمایش حدود 5گرم (حداقل معادل یک نخود) از چند جای مدفوع می­باشد که آن­را با قاشقک ظرف تحویل داده شده به شما، داخل ظرف منتقل کنید.
  5. در صورتیکه داخل ظرف تحویل داده به شما مایعی وجود دارد به هیچ عنوان آن را دور نریزید و مدفوع را داخل مایع مخلوط کنید.
  6.  در صورتی که نمونه ­گیری در منزل انجام می­ شود، حداکثر زمان رساندن نمونه به آزمایشگاه 30 دقیقه می­ باشد.
  7. در صورتیکه نمونه ­برداری از افرادی که امکان دفع اختیاری مدفوع را ندارند انجام می­ شود نمونه را از روی پوشک در اسرع وقت بعد از اجابت مزاج جمع­ آوری نمایید و به هیچ عنوان الیاف پوشک با نمونه مخلوط نشود.
  8. در صورتیکه نمونه مدفوع مایع باشد ابتدا آن را داخل ظرف دهان گشاد یکبار مصرف جمع­ آوری کرده و از آن به مقدار 5سی ­سی داخل ظرف آزمایشگاه منتقل کنید.
  9.  قابل ذکر است بدنه بیرونی ظرف نباید با مدفوع آلوده گردد در صورتیکه بدنه بیرونی ظرف آلوده شود نمونه پذیرش نخواهد شد.
  10. درب ظرف را محکم ببندید، نمونه را در محل مشخص شده در دستشویی قرار داده فیش دریافت کرده و به پذیرش اطلاع دهید.
خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش خون CMP چیست؟ و اهمیت آن

 آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

دکمه بازگشت به بالا