آزمایشات خون

تست آزمایشگاهی منفی در افراد مشکوک به کرونا

آیا ممکن است تست آزمایشگاهی فردی با وجود داشتن علایم بیماری کرونا منفی شود؟

برای افراد مشکوک به بیماری کرونا، تست آزمایشگاهی انجام می‌شود. افراد مشکوک به کسانی گفته می شود ‌که با بیمار مبتلا به کرونا تماس داشته یا به مناطقی که بیماری در آن‌جا شایع است، سفر کرده‌اند و علائم بیماری (تب و یا سرفه، تنگی‌نفس و …) را دارند. سالمندان و افراد مبتلا به بیماری مزمن و یا ضعف سیستم ایمنی بدن (که علائم بیماری کرونا را نیز دارند) و کارکنان سلامت که سابقه مواجهه با بیماران را داشته اند نیز در اولویت انجام تست آزمایشگاهی هستند. حال سوال این است که آیا ممکن است جواب آزمایش این افراد که علائم بیماری را دارند، منفی شود؟

شواهد موجود در زمینه پاسخ به سوال:

شواهد نشان می دهد که امکان وجود موارد منفی کاذب (افراد بیماری که به اشتباه، نتیجه تست ایشان منفی می‌شود) در نتایج آزمایشگاهی وجود دارد. دلایل منفی کاذب شدن تست آزمایشگاهی عبارتند از: کیفیت پایین نمونه‌ی گرفته شده از بیمار، گرفتن نمونه در زمان نامناسب (دیر یا خیلی زودتر از شروع عفونت)، جابجایی و حمل نادرست نمونه و اشکالات خود تست. در مواقعی که نتیجه آزمایش یک بیمار که به شدت مشکوک به بیماری کرونا است منفی شود، اگر نمونه از بخش فوقانی دستگاه تنفس (انتهای بینی و حلق،) گرفته شده باشد، توصیه می شود که تست آزمایشگاهی از نمونه‌های جمع‌آوری شده از بخش تحتانی دستگاه تنفسی (نای و ریه ها) نیز  تکرار شود.  

آزمایش کرونا

نتیجه‌گیری

براساس شواهد موجود درمورد شیوه انجام، تحلیل و تفسیر آزمایش ها، امکان اینکه جواب تست آزمایشگاهی فردی که علائم و نشانه‌های بیماری را دارد و مبتلا به بیماری است، منفی کاذب باشد وجود دارد. علت آن می‌تواند خطاینمونه برداری، خطای انسانی و خطای شیوه آزمایش باشد. از این رو انجام آزمایش های بیشتر و دقیق‌تر برای این گروه ضروری است. ضمن اینکه همچنان رعایت اصول و اقدامات بهداشتی و پیشگیرانه باید به دقت انجام شود.  

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 9001 انگلستان، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آیا تیر کشیدن قلب خطرناک است؟
نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا