بدون دسته بندی

همه چیز درباره مکمل زینک

قرص زینک مکملی است حاوی ماده معدنی روی. این مکمل می‌تواند سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت کند، در حفظ سلامت پوست، مو و ناخن موثر واقع شود و حتی در بهبود اشتها نیز تاثیر بگذارد.

زینک که نام فارسی آن عنصر “روی” است، یکی از مهم‌ترین املاح معدنی مورد نیاز برای بدن انسان به شمار می‌آید. در اهمیت این ماده معدنی همین بس که بگوییم در ترشح و فعال شدن بیش از ۱۰۰ آنزیم در بدن ضروری محسوب می‌شود. زینک در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش مهمی داشته و تامین آن برای بدن درصد درگیر شدن با عوامل بیماری‌زا را کاهش می‌دهد. در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، کمبود روی در بسیاری از افراد مشاهده می‌شود و گاه تبعات ناخوشایندی را به بار می‌آورد. نیاز بدن به روی را می‌توان از طریق مصرف مواد غذایی حاوی آن و همچنین قرص زینک برطرف کرد.

زینک Zinc

زینک یک عنصر شیمیایی است که دارای عدد اتمی 30 بوده و با علامت اختصاری Zn نمایش داده می‌شود. روی را چهارمین فلز مورد استفاده در دنیا می‌توان دانست. این ماده معدنی در ساختمان اسید آمینه تریپتوفان نقش داشته و در کانی‌های خاکی نیز یافت می‌شود. اگر در خاک گیاهان و همچنین بدن حیواناتی که در تغذیه خود از آنها استفاده می‌کنیم، عنصر زینک به مقدار کافی وجود نداشته باشد، ما دچار کمبود این ماده می‌شویم.

زینک چیست؟

زینک چیست؟ عنصر روی به طور طبیعی در سلول‌های بدن وجود دارد. این ماده معدنی در تقسیم سلولی، رشد سلول، ترمیم زخم‌ها و تجزیه کربوهیدرات‌ها نقشی کلیدی داشته و برای عملکرد صحیح سیستم دفاعی بدن لازم است. مهم‌ترین مزایای زینک را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
زگیل تناسلی یا بیماری Hpv چیست؟

زینک چیست؟

زینک چیست؟ عنصر روی به طور طبیعی در سلول‌های بدن وجود دارد. این ماده معدنی در تقسیم سلولی، رشد سلول، ترمیم زخم‌ها و تجزیه کربوهیدرات‌ها نقشی کلیدی داشته و برای عملکرد صحیح سیستم دفاعی بدن لازم است. مهم‌ترین مزایای زینک را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

گیاه‌خواران، افرادی که سوء مصرف الکل دارند، بیماران مبتلا به ناراحتی‌های گوارشی مثل کرون و همچنین اشخاصی که به هر دلیل تغذیه مناسبی ندارند، بیش از سایرین در معرض ابتلا به کمبود روی قرار دارند و بهتر است از مکمل روی در برنامه روزانه خود استفاده نمایند.

قرص زینک برای چیست؟

قرص زینک مکملی است که در آن از ماده معدنی زینک یا همان روی استفاده شده است. مکمل زینک می‌تواند در قالب‌های دیگر مثل شربت، قرص جوشان و … نیز تولید شود. اگر در مکمل زینک، به جز روی از دیگر ویتامین‌‌ها یا مواد معدنی استفاده شده باشد، به آن مکمل زینک پلاس می‌گویند. در مکمل زینک پلاس معمولا از زینک، ویتامین‌های گروه B، ویتامین سی و گاه آهن استفاده می‌شود.

فواید قرص زینک

مصرف مکمل زینک می‌تواند فواید زیر را به همراه داشته باشد:

 • تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر عوامل بیماری‌زا
 • جلوگیری از ریزش مو
 • بهبود سلامت پوست
 • جلوگیری از شکنندگی ناخن‌ها
 • کمک به افزایش اشتها (در افرادی که کمبود این ماده را در بدن خود دارند)
 • موثر در بهبود رشد کودکان
 • بهبود قدرت بویایی و چشایی

بهبود عملکرد سیستم ایمنی از فواید مکمل زینک

بررسی‌ها در مورد مصرف مکمل روی نشان می‌دهد که:

 • اگر از قرص روی ۵ ماه به طور متوالی استفاده شود، احتمال ابتلا به سرماخوردگی تا حدود زیادی کاهش خواهد یافت.
 • از طرف دیگر مصرف مکمل روی، ۲۴ ساعت پس از مشاهده اولین علائم سرماخوردگی، طول دوره سرماخوردگی و همچنین شدت آن را کاهش می‌دهد. البته دقت کنید که این سخن به معنای مصرف بیش از حد قرص روی نیست و همواره مقدار دقیق مصرف را باید در نظر گرفت.
خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
تیروئید کم کار یا پرکار

روی همچنین خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و به عنوان یک آنتی‌اکسیدان به خنثی‌سازی و مقابله با رادیکال‌های آزاد پرداخته و همچنین می‌تواند میزان التهاب در بدن را کاهش دهد. به همین دلیل گفته می‌شود که مصرف روی در بهبود بیماری‌های قلبی، پیشگیری از سرطان و کنترل دیابت می‌تواند موثر باشد. در یک مطالعه مشخص شد که ۵۰ فرد مسن که روزانه ۴۵ میلی‌گرم گلوکونات روی را به مدت ۱ سال استفاده می‌کردند، کاهش علائم التهاب و کاهش دفعات ابتلا به عفونت را به وضوح در خود تجربه کردند.

خواص قرص زینک برای پوست و مو

یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از روی در قالب مکمل، تقویت سلامت پوست و مو است. مکمل‌های حاوی روی (به ویژه سولفات روی) می‌توانند در درمان آکنه مورد استفاده قرار گیرند. همچنین مصرف روی موجب می‌شود تا بهبود زخم‌ها سریع‌تر صورت گیرد؛ به همین دلیل از این عنصر به صورت موضعی و در پمادها و کرم‌ها نیز استفاده می‌شود. روی موجب می‌شود تا غدد چربی اطراف فولیکول مو به خوبی وظیفه خود را انجام داده و به این طریق به سلامت مو کمک شده و از ریزش آن نیز ممانعت به عمل می‎‌آید. ریزش مو یکی از مهم‌ترین نشانه های کمبود زینک در بدن محسوب می‌شود.

علائم کمبود زینک

کمبود روی موجب می‌شود تا رشد جسمی و ذهنی کودکان با تاخیر انجام شده و همچنین رشد جنسی نوجوانان را نیز با اختلال مواجه سازد. چنانچه سطوح روی در بدن به مقدار کافی نباشد، ممکن است به ناتوانی جنسی در مردان منجر شود. کمبود روی همچنین می‌تواند ضعف سیستم ایمنی، ریزش مو، کاهش اشتها، اختلال در ترمیم زخم‌ها، کاهش حس چشایی، اسهال و اختلال در بینایی را در پی داشته و گاه تا به آنجا پیش رود که سطح هوشیاری را نیز در بدن به پایین‌تر از سطح طبیعی برساند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
روش انجام آزمایش تست پاپ اسمیر

چرا باید مکمل زینک مصرف کنیم؟

مصرف قرص zinc در صورتی توصیه می‌شود که فرد در بدن خود علائم کمبود ماده معدنی روی را داشته باشد یا آزمایش خون وی نشان دهد که نسبت به این ماده معدنی در بدن خود کمبود دارد. در این صورت پزشکان معمولا خرید قرص زینک را پیشنهاد می‌دهند. مکمل زینک عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشیده، در بهبود رشد موها و جلوگیری از ریزش آنها موثر است و سلامت پوست و ناخن را هم بهبود می‌بخشد. اگر شما اشتهای کافی برای خوردن غذا نداشته باشید، ممکن است با مصرف کپسول زینک، این مشکل برای شما حل شود.

خواص زینک برای مردان

موارد زیر بخشی از دلایلی هستند که باعث می‌شوند مصرف قرص zinc به آقایان پیشنهاد شود:

 • کمک به عملکرد بهینه سیستم ایمنی بدن
 • حمایت از رشد سلول‌های سالم
 • حفظ سلامت پروستات
 • کمک به بهبود سلامت جنسی
 • حفظ سطح هورمون تستوسترون در حد طبیعی و ایده‌آل

بررسی‌ها نشان می‌دهد که مقادیر کافی زینک در بدن مردان به بهبود قدرت باروری آنها کمک می‌کند زیرا این عنصر در تعادل هورمون تستوسترون (هورمون مردانه) نقش دارد.

خواص زینک برای زنان

مقادیر کافی زینک چه در بدن مردان و چه در بدن زنان، بهبود عملکرد سیستم ایمنی را به دنبال دارد. بسیاری از خواص عنصر روی برای مردان و زنان مشترک است؛ مثل کاهش التهاب در بدن، ارتقاء سلامت استخوان‌ها، بهبود بویایی و چشایی، بهبود عملکرد مغز، تسریع بهبود زخم‌ها، حفظ سلامت پوست، مو و ناخن، حفظ سلامت قلب و کمک به تنظیم قند خون. اما زینک به طور ویژه برای خانم‌ها کمک به تعادل هورمون‌های بدن را به دنبال داشته و روی قدرت تولید مثل تاثیر دارد. عملکرد طبیعی تخمدان‌ها با وجود مقادیر کافی زینک در بدن به شکل بهتری صورت خواهد گرفت.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش روماتیسم: روش‌ها، نتایج و اهمیت در تشخیص بیماری‌های روماتیسمی

مقدار نیاز روزانه به عنصر روی

بر اساس این جدول می‌توانید مقدار نیاز روزانه بدن به عنصر روی را بررسی کنید:

سنآقایانبانواندوران بارداریدوران شیردهی
۰ تا ۶ ماه۲ میلی گرم۲ میلی گرم
۷ تا ۱۲ ماه۳ میلی گرم۳ میلی گرم
۱ تا ۳ سال۳ میلی گرم۳ میلی گرم
۴ تا ۸ سال۵ میلی گرم۵ میلی گرم
۹ تا ۱۳ سال۸ میلی گرم۸ میلی گرم
۱۴ تا ۱۸ سال۱۱ میلی گرم۹ میلی گرم۱۲ میلی گرم۱۳ میلی گرم
۱۹ سال به بالا۱۱ میلی گرم۸ میلی گرم۱۱ میلی گرم۱۲ میلی گرم

مواد غذایی حاوی روی در رژیم غذایی

نیاز بدن به عنصر روی را در درجه اول باید از طریق مصرف خوراکی‌های حاوی این عنصر برای بدن تامین کرد. بهترین منابع روی شامل موارد زیر هستند:

 • گوشت قرمز
 • صدف
 • انواع حبوبات
 • دانه‌ها مثل دانه کدو یا کنجد
 • انواع آجیل
 • لبنیاتی مثل شیر و پنیر
 • تخم مرغ
 • غلات کامل
 • سیب زمینی
 • شکلات تلخ

چنانچه اشاره کردیم اگر فردی با کمبود عنصر روی مواجه باشد، برای بهبود این مشکل بهتر است حتما از مکمل zinc نیز استفاده نماید.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

 

 

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − چهار =

دکمه بازگشت به بالا