سرطان

واکسن HPV (واکسن گارداسیل) چیست؟

واکسن HPV (واکسن گارداسیل) چیست و چه تاثیری دارد؟

شخص شده است که بیشتر سرطان‌های دهانه رحم با ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مرتبط هستند. بنابراین، تقویت سیستم ایمنی بدن با واکسن HPV می‌تواند سرعت گسترش زگیل تناسلی و سایر سرطان‌های ناشی از این ویروس را در سراسر جهان کاهش دهد. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که تزریق واکسن hpv در دختران و پسران ۱۲ تا ۱۳ ساله و پیش از برقراری اولین رابطه جنسی آغاز شود.

جالب است بدانید که انواع مختلفی از ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که برخی از آن‌ها با خطرات بیشتری مانند بروز سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد، سرطان‌های سیستم تناسلی و سرطان‌های سر و گردن مرتبط هستند. سایر انواع این ویروس فقط می‌توانند باعث ایجاد زگیل پوستی (نوعی عفونت مقاربتی)، زگیل تناسلی و زگیل روی تارهای صوتی (پاپیلوم حنجره) شوند.

ازآنجایی‌که عفونت‌های HPV معمولاً هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند و بیشتر افراد نمی‌دانند که آلوده هستند، تزریق به‌موقع واکسن گارداسیل (اچ پی وی) اهمیت زیادی دارد. متاسفانه تزریق واکسن hpv در ایران خیلی رایج نیست و در مواقعی که علائمی از بیمار مشاهده می‌شود، تزریق می‌شود.

به‌همین‌دلیل، تصمیم گرفته‌ایم تا در این مطلب به نکات مهمی در زمینه کاربرد واکسن گارداسیل در درمان زگیل تناسلی در زنان و مردان، مزایای واکسن گارداسیل، بهترین سن تزریق گارداسیل و قیمت واکسن گارداسیل ۱۴۰۰ اشاره کنیم. بدین شکل می‌توانید با آگاهی کامل و به درخواست خودتان پس از خرید واکسن  hpv برای تزریق واکسن اچ پی وی در منزل یا بیمارستان اقدام کنید.

 

تاثیرات واکسن گارداسیل

واقعا واکسن HPV چیست؟ تاثیر واکسن گارداسیل بر مبتلایان زگیل تناسلی و ویروس HPV چیست؟ آیا واکسیناسیون HPV از سرطان دهانه رحم جلوگیری می‌کند؟

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش خون برای پیش بینی سرطان پستان

بیش از ۱۰۰ نوع مختلف ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد که حدود ۴۰ نوع آن بر ناحیه تناسلی تأثیر می‌گذارند. سرعت شیوع این ویروس بسیار بالا است و می‌تواند از طریق هر نوع تماس جنسی با فرد دیگری که قبلاً به آن مبتلا شده است، منتقل شود.

اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود به عفونت HPV مبتلا می‌شوند و بدن آن‌ها به طور طبیعی بدون درمان از شر آن خلاص می‌شود. درحالی‌که برخی از افراد مبتلا به نوع پرخطر این ویروس قادر به پاکسازی آن نیستند. با گذشت زمان، این مسئله می‌تواند باعث رشد غیر طبیعی بافت و همچنین تغییرات دیگری شود که در صورت عدم درمان می‌تواند منجر به سرطان شود.

در پاسخ به سوال واکسن گارداسیل چیست و چه تاثیری روی بدن دارد؟ می‌توان گفت که گارداسیل ۹ (Gardasil 9) یک واکسن HPV تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) است و می‌تواند برای دختران و پسران استفاده شود.

طبق مطالعات انجام شده، واکسن گارداسیل ۹ قدرت محافظت از بدن در برابر ۹ نوع ویروس پاپیلوما انسانی (HPV 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58) را دارد. در بین این‌ها انواع ۱۶ و ۱۸ علت بروز اکثر سرطان‌های دهانه رحم، واژن و فرج در جهان هستند و انواع ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ به میزان بیش از  ۱۵ درصد در بروز سرطان‌های دهانه رحم، مقعد، گلو، سر و گردن موثر هستند.

بنابراین واکسیناسیون پسران در برابر انواع ویروس پاپیلوما مرتبط با سرطان دهانه رحم، ممکن است در کاهش احتمال انتقال این ویروس‌ها به دختران موثر باشد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش خون در مدفوع: روش‌ها، نتایج و کاربردها در تشخیص بیماری‌های گوارشی

قابل ذکر است که واکسن HPV در برابر سایر عفونت‌های منتشر شده در طول رابطه جنسی مانند کلامیدیا از بدن محافظت نمی‌کند و مانع از باردار شدن خانم‌ها نمی‌شود. بنابراین پس از تزریق واکسن گارداسیل ۹ در ایران یا کشورهای دیگر، داشتن رابطه جنسی ایمن همچنان بسیار مهم است.

واکسن گارداسیل تا چه سنی تاثیر دارد؟

ممکن است این ابهام در ذهن شما شکل گیرد که واکسن hpv برای چه سنی است؟ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا (CDC) توصیه می‌کند که واکسن HPV به دختران و پسران بین ۱۱ تا ۱۲ سال تزریق شود. حتی در بعضی از کشورها به بچه‌های ۹ ساله و بزرگتر تزریق می‌شود.

زیرا با توجه به اینکه واکسن گارداسیل برای پیشگیری از زگیل تناسلی، سرطان دهانه رحم، واژن و فرج، سرطان مقعد و سرطان دهان، گلو، سر و گردن موثر است، باید قبل از قرار گرفتن دختران یا پسران در معرض ویروس در اثر برقراری رابطه جنسی تزریق شود.

متاسفانه یکی از دلایل عدم رعایت این دستورالعمل جهانی برای تزریق واکسن گارداسیل در ایران، نگرانی مسئولین نسبت به شروع سریع‌تر روابط جنسی بین نوجوانان است. در حالی‌که تحقیقات نشان داده‌اند که دریافت این واکسن در سنین پایین با شروع زودتر فعالیت جنسی ارتباطی ندارد.

قابل ذکر است، هنگامی‌که فردی به ویروس پاپیلومای انسانی آلوده می‌شود، واکسن گارداسیل ممکن است آنقدر مؤثر نباشد. همچنین نحوه پاسخ بدن به واکسن در سنین پایین خیلی بهتر از سنین بالا است.

CDC توصیه می‌کند که همه کودکان ۱۱ و ۱۲ ساله دو دوز واکسن HPV را با فاصله حداقل شش ماه دریافت کنند. نوجوانان ۹ و ۱۰ ساله و نوجوانان ۱۳ و ۱۴ ساله نیز می‌توانند واکسیناسیون را طبق برنامه دو دوز دریافت کنند. تحقیقات نیز تایید کرده‌اند که برنامه دو دوز برای کودکان زیر ۱۵ سال موثر است.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
علائم تومور غده هیپوفیز و درمان آن

نوجوانان و جوانانی که بعدا در سنین ۱۵ تا ۲۶ سالگی واکسن را تزریق می‌کنند، باید سه دوز از واکسن را دریافت کنند. معمولا دوز دوم باید حداقل ۱ ماه پس از دوز اول و دوز سوم باید حداقل ۳ ماه پس از دوز دوم تزریق شود. محل تزریق واکسن گارداسیل مانند همه واکسن‌ها عضله بازو است.

CDC واکسیناسیون HPV را برای همه افراد که تا سن ۲۶ سالگی واکسینه نشده‌اند توصیه می‌کند. جالب است بدانید که سازمان غذا و داروی ایالات متحده اخیرا تزریق گارداسیل ۹ را برای مردان و زنان ۹ تا ۴۵ ساله تأیید کرده است.

 

عوارض واکسن گارداسیل چیست؟

یکی از ابهاماتی که بسیاری از خانم‌ها درگیر آن هستند این است که آیا واکسن گارداسیل باعث نازایی می‌شود؟ اخیرا برخی از مطالعات اظهار کرده‌اند که تزریق واکسن گارداسیل در بروز نارسایی زودرس تخمدان موثر است و می‌تواند باعث کاهش ذخایر تخمک‌های نابالغ موجود در تخمدان شود. چراکه این واکسن حاوی آلومینیوم است و رسوب آن روی تخمدان با بروز چنین عارضه‌ای همراه است.

بهتر است بدانید که از نظر بالینی هنوز این مسئله ثابت نشده است و عملا اثراتی از نازایی در خانم‌هایی که این واکسن را تزریق کرده‌اند دیده نمی‌شود. هنوز هم از نظر بسیاری از متخصصان، واکسن HPV ایمن است و عوارض جانبی خاصی ندارد.

شایع‌ترین عوارض جانبی واکسن HPV شامل درد، تورم یا قرمزی در محل تزریق است. گاهی اوقات پس از تزریق سرگیجه، سردرد، حالت تهوع، استفراغ، خستگی یا ضعف نیز رخ می‌دهد. برای کنترل احتمال واکنش آلرژیک به آن لازم است ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بعد از تزریق تحت نظر پزشک باشید.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
سرطان سینه چیست؟

قبل از تزرق واکسن گارداسیل در صورت داشتن هرگونه آلرژی شدید، از جمله حساسیت به مخمر یا لاتکس، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین، اگر واکنش آلرژیک تهدیدکننده زندگی به هر یک از اجزای واکسن یا دوز قبلی واکسن داشته‌اید، نباید دوز جدید واکسن را دریافت کنید.

اگرچه نگرانی از بابت عوارض واکسن گارداسیل برای زنان وجود ندارد اما تزریق واکسن HPV برای زنان باردار توصیه نمی‌شود. زیرا در دوران بارداری سیستم ایمنی بدن مادر به طور طبیعی کمی تضعیف می‌شود و بعد از تزریق واکسن ممکن است بدن پاسخ کاملی ندهد. به‌همین‌دلیل، ممکن است شدت عوارض واکسن گارداسیل در بارداری خفیف‌تر از شرایط عادی باشد.

آیا بعد از تزریق واکسن گارداسیل، خانم‌ها نیازی به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

مطالعات نشان داده‌اند که این واکسن حداقل ۱۰ سال از شما در برابر عفونت HPV محافظت می‌کند. اما ازآنجایی‌که واکسن HPV نمی‌تواند در برابر همه انواع ویروس‌ پاپیلومای انسانی که می‌توانند باعث بروز سرطان دهانه رحم شوند از شما محافظت کند، مهم است که پس از رسیدن به سن ۲۵ سالگی غربالگری منظم دهانه رحم با تست پاپ اسمیر را شروع کنید. به‌خصوص اگر از نظر جنسی بسیار فعال هستید.

 

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

دکمه بازگشت به بالا