علم و دانش

سرطان روده بزرگ چیست؟ و چگونه درمان می شود؟

سرطان روده بزرگ چیست؟

سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون یا سرطان رکتوم به رشد توده های سرطانی در روده بزرگ گفته می شود.

سرطان کولن (روده بزرگ) امروزه یکی از سرطان های شایع در جوامع صنعتی بوده و میزان وقوع آن در دهه های اخیر رو به افزایش است. برای ایجاد سرطان کولون ابتدا یک پولیپ تشکیل می شود که یک برجستگی مخاطی کوچک شبیه به گل کلم است. این پولیپ حالت سرطانی ندارد ولی به مرور زمان در آن تغییرات سلولی بروز کرده و به سرطان تبدیل می شود. در واقع سرطان های کولون در ابتدا پولیپ بوده اند که بعداً به سرطان تبدیل شده اند.

پولیپ کولون هیچ علامتی از قبیل درد یا خونریزی یا نفخ یا موارد دیگر نداشته و کاملا بی علامت است. حتی در آزمایش های معمول چکاپ نیز اغلب ردپایی از آن یافت نشده و قابل کشف نیست.

 

برای تشخیص و درمان سرطان روده بزرگ باید به کدام پزشک مراجعه کرد؟

معمولا اولین مراجعه بیمار در رابطه با بیماری های گوارشی، مراجعه به متخصص داخلی می باشد.

در صورتی که درمان های مرسوم توسط پزشک متخصص داخلی به نتیجه نرسد یا در مواردی بعد از ویزیت اولیه، بیمار به پزشک فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی ارجاع داده می شود.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
بیماری اسکلرودرمی چیست و علائم راه درمان چگونه است - قسمت دوم

راه کارهای معاینه و تشخیص سرطان کولون

اگر شما ۵۰ ساله یا مسن تر هستید و در معرض خطر متوسط سرطان روده بزرگ و راست روده قرار دارید، توصیه می‌شود که یک یا چند روش غربالگری زیر را مد نظر قرار دهید:

 • انجام آزمایش سالانه خون مخفی در مدفوع، همراه با سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر که هر ۵ سال یکبار صورت می‌گیرد.
 • آزمون تنقیه باریم هر ۵ سال یکبار (معاینه انگشتی مقعد (راست روده) باید همزمان با سیگموئیدوسکوپی، کولونوسکوپی یا تنقیه باریم انجام شود. )
 • آزمون کولونوسکوپی (مشاهده روده بزرگ با لوله های ویژه) هر ۱۰ سال یکبار

درمان سرطان روده بزرگ

با توجه به تشخیص پزشک، درمان به یکی از روش های زیر انجام خواهد شد:

جراحی

جراحی گاهی برای تعیین بدخیم بودن یا نبودن یک توده و برداشتن غده سرطانی از بدن و گاهی هم برای اطلاع از گسترش و دست اندازی سلول‌های سرطانی به نقاطی دیگر بدن انجام می‌شود. گاهی اوقات، جراحی اساسا به قصد باز کردن یک انسداد صورت می‌گیرد، مثلا برداشتن غده‌ای که مجاری صفراوی را مسدود کرده است. جراحی زمانی بیشترین موفقیت را دارد که سرطان دریک مکان محدود و محصور باشد (سرطان لوکالیزه یا موضعی).

جراحی سرطان روده بزرگ توسط متخصص جراحی عمومی و با نظارت پزشک گوارش انجام می شود.

پرتو درمانی

تشعشع، گزینه دیگری برای نابود کردن سلول های سرطانی است. پرتو درمانی ممکن است بخشی از یک رژیم درمانی یا به تنهایی نوعی از درمان باشد. تشعشع، تنها بر سلول‌های سرطانی واقع در ناحیه‌ای از بدن تاثیر دارد که اشعه دریافت می کنند. مانند جراحی، پرتو درمانی هم معمولا چنانچه سلول‌های سرطانی در سراسر بدن پخش شده یا خارج از محدوده تابش اشعه باشند، علاج قطعی نخواهد بود. البته، حتی اگر بهبود کامل در نتیجه پرتو درمانی محتمل نباشد، باز هم می توان از آن استفاده کرد، زیرا با جمع کردن غده سرطانی، باعث کاهش علائم و نشانه های حاصل از آن، مثل درد یا خونریزی خواهد شد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
زگیل تناسلی چیست؟و چگونه بوجود می آید

شیمی درمانی

شیمی درمانی عبارت است از استفاده فراگیر (سیستمیک) از داروهای ضد سرطان. این داروها عموما به صورت تزریقی یا داخل وریدی تجویز می‌شوند. از شیمی درمانی بیشتر به دنبال عمل جراحی برداشت تومور استفاده می‌شود، حتی اگر علامت واضحی از گسترش و دست اندازی تومور وجود نداشته باشد. از شیمی درمانی می‌توان پیش از عمل جراحی به منظور جمع کردن غده سرطانی و درنتیجه آسان تر ساختن و موفقیت آمیزتر کردن عمل نیز استفاده کرد.

ایمنی درمانی

سیستم ایمنی بدن شما به عنوان یک سیستم نگهبان برای مقابله با آنچه از سوی او بیگانه تلقی می‌شود، عمل کند. استفاده از سیستم ایمنی برای نابودی سلول‌های سرطانی را اصطلاحا ایمنی درمانی می نامند. یکی از شیوه های ایمنی درمانی، درواقع تجویز موادی است که سیستم ایمنی را تحریک می‌کنند (ترکیبات غیر اختصاصی تعدیل کننده ایمنی). روش دیگر ایمنی درمانی عبارت است از تولید پروتئین‌های اختصاصی و سیستم ایمنی (سیتوکین‌ها) در آزمایشگاه و سپس استفاده از آنها در درمان سرطان. این پروتئین‌ها _ که اصطلاحا تعدیل کننده‌های پاسخ زیست شناختی بدن (BRMs) نامیده می‌شوند_ بخش عمده ترکیبات ایمنی درمانی را که فعلا مورد استفاده یا مطالعه قرار می‌گیرند، تشکیل می‌دهند. بی_آر_ام‌ها عبارتند از:

 • اینترفرون‌ها
 • اینترلوکین‌ها
 • آنتی بادی‌های مونوکلونال
 • واکسن‌ها

دیگر روش های درمان سرطان روده بزرگ

 • حرارت درمانی
 • سرما درمانی
 • پیوند سلول بنیادی
 • درمان های هدفمند
 • آواستین
 • گلیوک
 • هرسپتین

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + شش =

دکمه بازگشت به بالا