سرطان

علائم سرطان غده تیروئید چیست؟

در مراحل اولیه خود، ممکن است سرطان تیروئید هیچ علائمی از خود نشان ندهد. در بسیاری از موارد، سرطان تیروئید هنگام معاینه روتین گردن یا در طول تصویربرداری که برای بررسی وضعیت دیگری انجام شده، تشخیص داده می شود.

علائم هشدار دهنده اولیه سرطان تیروئید

شایع ترین علامت اولیه سرطان تیروئید یک توده غیرمعمول، ندول یا تورم در گردن است. اگر متوجه یک توده جدید یا در حال رشد هستید، باید به پزشک فوق تخصص غدد و متابولیسم مراجعه کنید که می تواند آزمایش های بیشتری را انجام دهد تا علت آن را مشخص کند و تشخیص دهد که آیا این تومور است یا نه. بیشتر ندول های تیروئید معمولا خوش خیم هستند، اما مهم است که هر نوع رشد غیرمعمول توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی بررسی شود.

سایر علائم هشدار دهنده اولیه سرطان تیروئید عبارتند از:

 • خستگی
 • گرفتگی صدا
 • غدد متورم در گردن
 • سرفه ای که ادامه یابد و در اثر سرماخوردگی ایجاد نشده باشد.

سایر علائم احتمالی سرطان تیروئید عبارتند از:

 • درد گردن: در بسیاری موارد، درد گردن در قسمت جلویی شروع می شود. در بعضی موارد، درد گردن ممکن است تا گوش ها گسترش یابد.
 • تغییر صدا: تجربه گرفتگی صدا یا سایر تغییرات صدا که از بین نمی روند، می تواند نشانه ای از سرطان تیروئید باشد.
 • مشکلات تنفسی: بعضی اوقات بیماران سرطانی تیروئید می گویند که احساس می کنند از طریق نی تنفس می کنند. این مشکل در تنفس اغلب نشانه بیماری است.
 • مشکل بلع کردن: رشد توده در غده تیروئید ممکن است در بلع اختلال ایجاد کند.
خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
شایعترین بیماری های مقاربتی در مردان

بازگشت سرطان تیروئید

علائم و نشانه های عود مجدد سرطان تیروئید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تورم گردن یا توده در گردن که ممکن است به سرعت رشد کند.
 • درد گردن که از قسمت جلویی شروع می شود و گاهی تا گوش ها گسترش می یابد.
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • تغییر صدا
 • سرفه مداوم که مربوط به سرماخوردگی نیست.

علائم اولیه بازگشت مجدد سرطان تیروئید ممکن است آشکار نباشد، بنابراین غربالگری منظم و پیگیری درمان به شدت توصیه می شود. در پیگیری، ممکن است شما تحت معاینه بدنی، آزمایش خون یا تصویربرداری، مانند اسکن با ید رادیواکتیو یا سونوگرافی قرار بگیرید.

این آزمایشات برای غربالگری در مورد عود سرطان و سایر نگرانی های سلامتی طراحی شده اند. حتما در مورد علائمی که ممکن است تجربه کرده باشید با پزشک متخصص غدد و متابولیسم مشورت کنید. زمان و دفعات قرار ملاقات های پیگیری توصیه شده به عوامل بسیاری از جمله مرحله و اندازه تومور اصلی بستگی دارد.

در مورد میزان عود، تا 30 درصد از بیماران مبتلا به سرطان تیروئید ممکن است دچار عود سرطان شوند. از این بیماران، حدود 80 درصد عود سرطان تیروئید را فقط در ناحیه گردن تجربه می کنند. 20 درصد دیگر که به بیماری راجعه مبتلا شده اند، دچار متاستازهای دور، تومورهایی در مناطق دیگر بدن مانند ریه ها، کبد و استخوان، می شوند. تعدادی از گزینه های درمانی برای سرطان اولیه و راجعه تیروئید وجود دارد، اما تشخیص زود هنگام کلید درمان است.

 

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 9 =

دکمه بازگشت به بالا