بیماری ها

اختلالات قاعدگی چیست؟

بیرون آمدن خون رحم از واژن در بانوان، عادت ماهانه نامیده می شود. چرخه قاعدگی زنان نشان دهنده وضعیت سلامتی آن ها است. بانوان باید نظم چرخه قاعدگی خود را تحت نظر بگیرند؛ چرا که این کار، به شناخت شرایط طبیعی بدن، زمان تخمک گذاری، قطع یا نامنظم شدن پریود یا خونریزی های پیش بینی نشده ماهیانه کمک می کند. در صورتی که نامنظم شدن چرخه قاعدگی تکرار شود، ممکن است سلامت فرد در معرض خطر قرار گیرد.

چرخه قاعدگی چیست؟

مجموعه اتفاقاتی که به صورت ماهیانه در بدن زنان اتفاق می افتد و بدن را آماده برای بارداری می کند، عادت ماهانه یا چرخه قاعدگی نامیده می شود. هر ماه در جریان تخمک گذاری یکی از تخمک ها آزاد می شود و تغییرات هورمونی، رحم را برای بارداری آماده می کند. اگر تخمک آزاد شده بارور نشود، دیواره رحم ضخیم شده و از بین رفته و توسط واژن از بدن خارج می شود. به این فرآیند پریود یا عادت ماهانه گفته می شود.

مدت زمان طبیعی چرخه قاعدگی ۲۸ روز است؛ اما این زمان در میان افراد مختلف متفاوت است. برخی از بانوان چرخه ۲۴ روزه و برخی دیگر ۳۵ روزه دارند و ۴ تا ۷ روز طول می کشد. چرخه قاعدگی می تواند منظم یا نامنظم باشد و خونریزی ماهیانه می تواند سبک، سنگین، کوتاه، طولانی، دردناک و یا بدون درد باشد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آیا آبله میمونی خطرناک است؟

اختلالات قاعدگی چیست؟

در صورتی که تغییرات زمان بین پریودها، میزان خونی که هر بار از بدن بانوان خارج می شود، طول مدت هر پریود زیاد باشد یا لخته های خونی با قطر بزرگ تر از ۲.۵ سانتی متر مشاهده شود، قاعدگی نامنظم نامیده می شود.

دلایل پریود نامنظم چیست؟

علت پریود نامنظم دخترها و یا به طور کل زنان، به واسطه عدم تخمک گذاری در طول قاعدگی است که به دلیل اختلالات هورمونی شدید اتفاق می افتد. در واقع چرخه زندگی و شرایط پزشکی و جسمی هر فرد بر چرخه قاعدگی وی تاثیرگذار است. در ادامه تک تک علل ایجاد عفونت و پریود نامنظم بررسی خواهد شد.

عدم توازن هورمون ها

در دوران بلوغ، تغییرات زیادی در بدن اتفاق می افتد که توازن هورمون ها را بر هم می زند و چند سال طول می کشد تا استروژن و پروژسترون به تعادل برسند. این موضوع باعث پریودهای نامنظم می شود.

پیش از یائسگی، اغلب بانوان پریودهای نامنظم را تجربه می کنند و پس از یائسگی دیگر پریود نمی شوند.

در دوران بارداری، عادت ماهانه متوقف می شود و پریود اغلب بانوان در دوران شیردهی نیز شروع نمی شود.

استفاده از روش های ضدبارداری سبب قاعدگی نامنظم می شود. برای مثال قرص های ضدبارداری موجب لکه بینی در زمان بین دو پریود می شوند و دستگاه IUD باعث افزایش خونریزی می شود.

برخی داروهای ضد انعقاد خون، داروهای هورمونی و داروهای ضدالتهاب بر میزان خونریزی قاعدگی تاثیر می گذارند.

تنبلی تخمدان

سندروم تخمدان پلی کیستیک یک مشکل در سیستم غدد درون ریز است و در این حالت تخمدان ها بزرگتر از حالت عادی بوده و تعدادی کیست کوچک در آن ها دیده می شود. این بیماری تخمک گذاری ندارد و مقدار زیادی هورمون مردانه یعنی آندروژن یا تستوسترون دارند. نشانه های تنبلی تخمدان شامل پریودهای نامنظم، قطع پریود، چاقی، جوش و رشد موهای زائد می شود.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
کیست هیداتید در ریه چیست ؟

اختلال تیروئید

غده تیروئید هورمونی تولید می کند که بر متابولیسم بدن اثر می گذراد و باعث پریودهای نامنظم می شود.

آندومتر

سرطان رحم یا سرطان دهانه رحم ممکن است منجر به خونریزی بین دو پریود یا لکه بینی و خونریزی در حین یا پس از رابطه جنسی می شوند.

آندومتریوز

بیماری که در آن سلول هایی که به صورت طبیعی باید در رحم باشند، بیرون از رحم رشد می کنند. زمانی که خونریزی اندومتریوز در بافتی که آن را احاطه کرده است جمع شود، سبب تخریب بافت، درد شدید، قاعدگی نامنظم و ناباروری می شود.

التهاب لگن

گونه ای عفونت دستگاه تناسلی زنان است که نشانه هایی مانند خونریزی شدی، لکه بینی بین دو پریود و خونریزی و لکه بینی بعد از رابطه جنسی دارد

پولیپ و فیبروم

توده های خوش خیم ناشی از بافت اندومتر، پولیپ رحم و توده های ناشی از بافت عضله، فیبروم نامیده می شوند. این توده ها خونریزی شدید و طولانی مدت پریود را به وجود می آوردند.

استرس و پریود نامنظم 

اضطراب مزمن و حتی استرس های کوتاه مدت باعث اختلالات هورمونی، تاخیر پریود و چرخه نامنظم می شود.

درمان قاعدگی نامنظم

درمان قاعدگی نامنظم در دوران بلوغ و یائسگی خیلی ضروری نیست و در کل تا زمانی که ناراحتی و اختلالی در بدن بیمار ایجاد نکند، نیاز به درمان ندارد. درمان قاعدگی نامنظم به منظور بازگرداندن تعادل هورمونی بدن انجام می شود و قرص های ضد بارداری و یا هورمون های دیگر برای درمان سندروم تنبلی تخمدان تجویز می شود.

 

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 1 =

دکمه بازگشت به بالا