آزمایشات ژنتیک

ابداع شیوه کم‌هزینه تعیین رابطه پدر – فرزندی جنین توسط دانشمندان

محققان با ابداع شیوه‌ای تازه که از طریق آزمایش خون ساده‌ انجام می‌پذیرد، موفق به تعیین رابطه پدر – فرزندی جنین هشت هفته‌‌ای شدند.

محققان با ابداع شیوه‌ای تازه که از طریق آزمایش خون ساده‌ انجام می‌پذیرد، موفق به تعیین رابطه پدر – فرزندی جنین هشت هفته‌‌ای شدند.

در روش های متداول برای تعیین رابطه پدر/ مادر – فرزند، آزمایش DNA بر روی فرزند و پدر یا مادر فرضی انجام می‌شود و در صورتی که کودک هنوز بدنیا نیامده باشد، ‌از جنین نمونه گیری شده و نمونه جنینی با نمونه پدر فرضی مورد مقایسه قرار می‌گیرد.

نمونه برداری از جنین از طریق آمینوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای جفتی (chorionic villus) انجام می‌شود که هر دو نیازمند برداشتن مایع آمنیوتیک یا بافت از جفت است.

این دو روش بسیار پر هزینه و تهاجمی هستند و در برخی موارد می تواند منجر به سقط جنین شود. از این شیوه برای بررسی مشکلات کروموزومی یا سایر اختلالات جنین استفاده می شود و بدلیل هزینه های بالا کمتر برای تعیین رابطه پدر / مادر – فرزند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در شیوه ابداعی محققان شرکت Ravgen‌ می‌توان از طریق یک روش غیر تهاجمی و با انجام یک آزمایش خون ساده در هفته هشتم یا نهم بارداری، رابطه پدر- فرزندی را تعیین کرد.

در این شیوه با استفاده از یک نمونه خون ساده از مادر که حاوی قطعات DNA جنین است، می توان جنسیت و صفات پدری را مشخص کرد.

نتیجه این تحقیق در مجله New England Journal of Medicine‌ منتشر شده است.

مشاوره آزمایش ژنتیک به صورت رایگان

در آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر مشهد، مشاوره ژنتیک توسط دکتر علی آیت اللهی متخصص پاتولوژی کلینیکال و آناتومیکال به صورت رایگان ارائه می شود. کافی است به آدرس ذکر شده در انتهای این پست مراجعه بفرمایید و یا با شماره تلفن 3884040 و 38820202 تماس حاصل نمایید.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
همه چیز درباره هورمون چاقی(لپتین)

مشاور ژنتیک

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 9001 انگلستان، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 15 =

دکمه بازگشت به بالا