سرطان

آیا سرطان روده بزرگ کشنده است؟

متاسفانه با توجه به نگرانی‌های بسیاری که در مورد این موضوع که آیا سرطان روده بزرگ آن‌قدر خطرناک است که بتواند منجر به مرگ انسان شود، تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شد، با توجه به این مطالعات می‌توان گفت طبق آمارها این بیماری بسیاری از انسان‌ها را در خود بلعیده است اما همیشه درمان به موقع و پیشگیری از ابتلا می‌تواند معجزه‌ای برای باز پس گرفتن زندگی آدمی باشد. پس با شناخت هر چه بیشتر این بیماری از علائم تا علل و درمان آن هر چه سریع‌تر ابتلا به آن را تشخیص و روند درمانی را در همان مراحل اولیه بیماری آغاز کنید این‌گونه دیگر جای نگرانی از بابت تهدید زندگی‌تان نباشد.

مراحل ابتلا به سرطان روده بزرگ

 1. مرحله۱: سرطان زودرس در داخلی‌ترین لایه روده است.
 2. مرحله ۲: سرطان در لایه‌های داخلی روده بزرگ است.
 3. مرحله ۳: سرطان از طریق دیواره عضلانی روده بزرگ گسترش یافته است.
 4. مرحله ۴: سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است.
 5. مرحله ۵: سرطان به سایر اندام‌های خارج از روده بزرگ گسترش یافته است.

علائم سرطان روده بزرگ

بسیاری از موارد سرطان روده بزرگ بدون علامت هستند. در صورت وجود علائم، موارد زیر ممکن است نشان‌دهنده سرطان روده بزرگ باشد:

 • احساس درد و حساسیت در قسمت تحتانی شکم
 • خون در مدفوع
 • اسهال، یبوست یا سایر تغییرات در عادات روده
 • مدفوع باریک
 • کاهش وزن بدون دلیل مشخص
خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش تشخیص سرطان رحم

علت بروز سرطان روده بزرگ

تقریباً تمام سرطان های روده بزرگ از پوشش روده بزرگ و رکتوم شروع می‌شود. وقتی پزشکان در مورد سرطان کولورکتال صحبت می‌کنند، معمولاً به این مورد اشاره می‌کنند. هیچ دلیل واحدی برای این بیماری وجود ندارد. تقریباً همه این بیماری به صورت پولیپ‌های غیرسرطانی (خوش خیم) شروع و به آرامی به سرطان تبدیل می‌شوند.

 

موارد زیر از علل ابتلا به سرطان روده بزرگ محسوب می‌شوند:

 • عمدتاً سن بالای ۴۵ سال
 • استعمال دخانیات و مشروبات الکلی بیش از حد
 • چاقی
 • پیروی از رژیم غذایی نامناسب و مصرف بیش از حد گوشت قرمز یا فرآوری شده آن
 • اگر که به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستید هم‌چون بیماری‌های التهابی روده
 • داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به این بیماری که شامل ژنتیک و وراثت می‌شود.

تشخیص سرطان روده بزرگ

در همان ابتدا که برخی از علائم ابتلا به این بیماری را تجربه می‌کنید، بهتر است به بهترین متخصص این حوزه درمانی مراجعه کرده و پزشک یک معاینه فیزیکی انجام دهد و روی ناحیه شکم شما فشار آورد. معاینه فیزیکی به ندرت مشکلی را نشان می‌دهد، اگرچه پزشک ممکن است توده را در شکم احساس کند. البته که در نظر داشته باشید معاینه فیزیکی یا چشمی ناحیه رکتوم نمی‌تواند ابتلا به سرطان روده بزرگ را مشخص کند بنابراین این کار گزینه مناسبی برای تشخیص نیست.

 

 • برخی از آزمایشات مورد استفاده برای غربالگری سرطان روده بزرگ ممکن است این بیماری را نشان دهد. سیگموئیدوسکوپی یا به احتمال زیاد کولونوسکوپی برای ارزیابی نتایج طبیعی تجویز و انجام می‌شود. فقط یک کولونوسکوپی کامل می‌تواند کل کولون را ببیند. این بهترین تست غربالگری سرطان روده بزرگ است.
 • آزمایشات خون ممکن است برای افرادی که سرطان کولورکتال تشخیص داده شده است انجام شود، از جمله: شمارش کامل خون (CBC) برای بررسی کم‌خونی
 • انواع تصویربرداری‌ها هم‌چون، سی تی اسکن، ام آر آی از شکم، ناحیه لگن یا قفسه سینه ممکن است برای مرحله بندی سرطان استفاده شود. گاهی اوقات از اسکن PET نیز استفاده می‌شود.
خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
انواع كیست سینه در زنان

درمان سرطان روده بزرگ

گزینه‌های درمانی متعددی وجود دارند اما بسته به شرایط بیمار هر یک از آن‎‌ها به صورت جدا و منحصرا و یا گاهی ترکیبی از آن‌ها می‌تواند منجر به بهبودی علائم بیماری شود. که شامل موارد زیر می‌شود:

دارودرمانی

یکی از ابتدایی‌ترین راهکارهای درمانی تجویز داروهای مسکن و کاهش التهابات است که پزشک معالج انجام می‌دهد و سپس به سراغ سایر روش‌های درمانی موجود می‌رود.

عمل جراحی

سرطان روده بزرگ در مرحله اول ممکن است با برداشتن تومور با استفاده از کولونوسکوپی درمان شود. برای مراحل بعدی سرطان، جراحی گسترده‌تری برای برداشتن بخشی از روده بزرگ که سرطانی است مورد نیاز است. این جراحی برداشتن کولون (کولکتومی) نامیده می‌شود.

 

شیمی‌درمانی

اکثر افراد مبتلا به مرحله سوم این بیماری پس از جراحی به مدت ۳ تا ۶ ماه شیمی‌درمانی می‌شوند. حتی اگر تومور برداشته شد، این عمل به عنوان روشی مکملی و کمکی درمانی، برای درمان سلول‌های سرطانی که ممکن است باقی بمانند انجام می‌شود. شیمی‌درمانی هم‌چنین برای بهبود علائم و طولانی‌تر شدن بقا در افراد مبتلا به سرطان کولون مرحله ۴ استفاده می‌شود. شما ممکن است فقط یک نوع دارو یا ترکیبی از داروها را دریافت کنید.

 

پرتودرمانی

گاهی اوقات از پرتو درمانی برای سرطان روده بزرگ استفاده می‌شود. برای افراد مبتلا به بیماری مرحله‌ای که به کبد گسترش یافته است، می‌توان از درمان هدایت شده در کبد استفاده کرد.

پرتودرمانی

گاهی اوقات از پرتو درمانی برای سرطان روده بزرگ استفاده می‌شود. برای افراد مبتلا به بیماری مرحله‌ای که به کبد گسترش یافته است، می‌توان از درمان هدایت شده در کبد استفاده کرد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
روش های پیشگیری از سرطان رحم چیست؟

 

عوارض ابتلا به سرطان روده بزرگ

از جمله مواردی که می‌توان از ابتلا به این بیماری دانست؛ شامل موارد زیر است:

 • باعث انسداد روده می‌شود
 • گسترش سرطان به سایر اندام‌ها یا بافت‌ها (متاستاز)

چه زمانی باید به متخصص پزشکی مراجعه کرد؟

اگر موارد زیر را تجربه کردید، با درمانگر خود ارتباط بگیرید:

 • مدفوع سیاه و قیر مانند
 • خون در حین اجابت مزاج
 • تغییر در عادات روده
 • کاهش وزن بی‌دلیل

پیشگیری از سرطان روده بزرگ

با افتخار می‌توانیم نوید بخش این باشیم که با توجه به پیشرفت‌های عظیمی که در علم پزشکی رخ داده است اعلام کنیم هم‌اکنون ابتلا به سرطان روده بزرگ دیگر نگرانی و ترس‌های وحشتناک گذشته را ندارد و با رعایت یکسری از اصول مورد پذیرش می‌توان از بروز آن جلوگیری کرده و حتی در موارد ابتلا آن را همان‌طور که در مبحث پیشین به خوبی بدان پرداخته شد، درمان کرد.

شواهدی وجود دارد که رژیم غذایی ممکن است نقش مهمی در پیشگیری از سرطان کولورکتال داشته باشد. رژیم غذایی سرشار از فیبر (غلات کامل، میوه ها، سبزیجات و آجیل) و کم چربی، نیترات و گوشت‌های فرآوری شده تنها اقدام غذایی است که ممکن است به پیشگیری از سرطان کولورکتال کمک کند.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا