آزمایشات ژنتیک

تعیین هویت و آنچه که لازم است درباره آن بدانید

تعیین هویت با چه روش هایی انجام می شود ؟ تشخیص پدر و مادر واقعی با چه روش هایی انجام می شود ؟ امروزه می توان با کمک آزمایش های ژنتیکی به الگوی های خاص در تعیین هویت دست پیدا کرد . تعیین هویت در حال حاضر بسیار فراگیر شده است و در زمینه های مختلف همچون، مهاجرت، پزشکی قانونی ، تعیین رابطه خویشاوندی و… مورد استقبال قرار گرفته است .
در طی این آزمایش نمونه DNA پدر و مادر با فرزند مقایسه می گردد . حتی می توان این آزمایش را در صورتی که هنوز فرزند به دنیا نیامده است، نیز انجام داد . برای تهیه نمونه از جنین از روش های :
• آمنیوسنتز یا نمونه حاصل از CVS
• و یا قطعات DNA که در خون مادر آزاد هستند(call free DNA) استفاده می شود.
این مقایسه توسط چندین مارکر ژنتیکی انجام می‌گیرد.

مشاوره آزمایش ژنتیک به صورت رایگان

در آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر مشهد، مشاوره ژنتیک توسط دکتر علی آیت اللهی متخصص پاتولوژی کلینیکال و آناتومیکال به صورت رایگان ارائه می شود. کافی است به آدرس ذکر شده در انتهای این پست مراجعه بفرمایید و یا با شماره تلفن 3884040 و 38820202 تماس حاصل نمایید.

مشاور ژنتیک

همانطور که در مطالب قبلی هم گفته شده بود، بدن انسان از میلیون ها سلول تشکیل شده است . سلول از مواد مختلف و تعدادی اندامک در داخل خود نیز تشکیل شده است که هسته و میتوکندری شامل این اندام ها می باشند . برای بررسی های ژنتیکی در داخل هسته و میتوکندری ماده ژنتیکی وجود دارد ، که می تواند در تعیین هویت کمک کند .
با روش تعیین هویت می توان وضعیت کامل ژنتیکی فرد را مشخص نمود . ماده ژنتیکی هسته کاملا به صورت مساوی به ارث می رسد ، به این طریق که نیمی از مادر و نیمی از پدر به فرزند منتقل می گردد .
با بررسی های ژنتیکی ، اعداد کاملا اختصاصی به دست می آید که به اصلاح به آن ها انگشت نگاری ژنتیکی گفته می شود . در طی این روش احتمال شباهت در بین دو نفر کمتر از یک در میلیون میلیارد نفر است . البته لازم به ذکر است که این بررسی در دو قلوهای همسان کاملا شبیه به یکدیگر است .

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
روش های پیشگیری از سرطان رحم چیست؟

تعیین هویت با استفاده از میتوکندری ها

در این روش لازم است تا قرابت را از طریق مادر مشخص نمود . میتوکندری اندامک داخل سلولی است که از طریق مادر به ارث می رسد . در نتیجه می توان گفت افرادی که مادر مشترک دارند از علائم یکسانی در میتوکندری برخوردار خواهند بود .
همچنین تعیین هویت را می توان با استفاده از STR های کروموزوم Y تعیین کرد . کروموزوم Y تنها از طریق پدر به ارث می رسد . با این روش تشخیصی می توان قرابت افراد ذکور را تعیین کنیم .
در آزمایشگاه تخصصی کوثر مشهد کلیه آزمایشات ژنتیک پذیرش می شود.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 9001، ایزو 15189 و ایزو 10002 انگلستان، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سیزده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا