آزمایشات خون

تست FBS و هرآنچه نیاز است در رابطه با آن بدانید

نیاز به گلوکز بدن برای تامین انرژی است و گلوکز از منابع غذایی تامین می شود. با این حال، بدن از تمام این انرژی در یک بار استفاده نمی کند. انسولین امکان ذخیره و انتشار آن را در صورت لزوم فراهم می کند. بعد از صرف غذا، میزان قند خون یا fbs افزایش می یابد، معمولا حدود یک ساعت بعد از خوردن غذا.

چگونگی بالا رفتن قند خون و زمان دقیق اوج میزان قند خون بستگی به رژیم غذایی فرد دارد.

عوامل مرتبط با غذا که می تواند باعث افزایش چشمگیر قند خون شود عبارتند از:

  • خوردن وعده های غذایی بزرگ
  • مصرف مواد غذایی قندی و نوشیدنی های شیرین
  • خوردن غذاها با کربوهیدرات ساده یا کربوهیدرات ها مانند نان و شیرینی های شیرین

با افزایش قند خون، پانکراس انسولین را آزاد می کند. انسولین قند خون را کاهش می دهد، آن را کاهش می دهد به طوری که بدن می تواند آن را برای انرژی استفاده کند یا آن را برای بعد ذخیره کند.

عوامل

با این حال، افرادی که به دیابت مبتلا هستند، دچار مشکلات انسولین در یکی از دو روش زیر هستند:

  1. افراد مبتلا به دیابت نوع 1، انسولین کافی تولید نمی کنند زیرا بدن آنها به سلول های تولید کننده انسولین خود حمله می کند.
  2. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در بدن خود به خوبی به انسولین پاسخ نمی دهند و بعدها ممکن است انسولین را به اندازه کافی تولید نکنند.

در هر دو مورد نتیجه یکسان است و این افراد سطح قند خون بالا و مشکل مصرف گلوکز یا قند خون را تجربه می کنند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش تست عملکرد تیروئید

بنابراین،  قند خون ناشتا (FBS) بستگی به سه عامل دارد:

  • محتویات آخرین وعده غذایی یک فرد
  • اندازه آخرین وعده غذایی
  • توانایی بدن فرد برای تولید و پاسخ به انسولین

سطح قند خون بین وعده های غذایی یک پنجره را برای چگونگی کنترل قند در بدن ارائه می دهد.

سطح بالای قند خون ناشتا نشان می دهد که بدن قادر به کاهش سطح قند خون نیست.

این به مقاومت یا مقاومت انسولین یا تولید انسولین ناکافی و در برخی موارد هر دو اشاره دارد.

تست FBS

تست FBS یا Fast blood sugar برای اندازه گیری میزان قند خون انجام می شود که از تست های بسیار روتین در آزمایشگاهای تشخیص طبی و پاتوبیولوژی می باشد. در این تست سطح قند خون بیماران، به صورت ناشتا مورد بررسی قرار می گیرد. تست  FBS برای تشخیص و کنترل بیماری هایی مانند دیابت بسیار مهم است.

بعضی عوامل فیزیولوژیک نیز در افزایش قند خون تاثیر گذار است. برای مثال، افزایش سن از مهمترین فاکتورهای موثر بوده و معمولا بعد از 60 سالگی هر سال به میزان قند خون بیمار اضافه می گردد.

از دیگر کاربرد های تست  FBS می توان به بررسی هایپر گلیسمی (باالا بودن قند خون)، هیپوگلیسمی ( پایین بودن قند خون)، تشخیص دیابت بارداری و بررسی استعداد افراد در ابتلا به دیابت بارداری اشاره نمود.

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

آمادگی قبل از تست  FBS

برای انجام تست  FBS مانند هر نوع آزمایش دیگری لازم است که بیمار آمادگی هایی داشته باشد که در ادامه به هریک از این موارد اشاره می نماییم :

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش کشت خون Blood Culture

1ـ قبل از انجام تست  FBS، بیمار باید حدوداً 8 تا 12 ساعت ناشتا باشد و قبل از این مدت نیز برای شام نباید غذای سنگین بخورد. البته در این میان نوشیدن آب بلامانع می باشد.

2ـ برای انجام این تست ناشتایی بیمار نباید از 16 ساعت بیشتر باشد چرا که در طی واکنش هایی بدن قند خون را بالا می برد که این بالا بودن قند خون کاذب است .

3ـ در بیماران دیابتی که از انسولین یا سایر داروهای پایین آورنده قند خون استفاده می نمایند ، باید داروی خود را بعد از انجام تست استفاده نمایند.

تفسیر تست  FBS

fbs چیست؟ نحوه تفسیر fbs در آزمایش خوننتایج آزمایشات  FBS به سه گروه تقسیم می شود که نشان دهنده سلامت فرد است :

1ـ اگر میزان قند خون در بیمار 70 تا 100 باشد ، میزان آن نرمال است .

2ـ در بازه 100 تا 150 بیمار دارای استعداد ابتلا به بیماری دیابت است.

3ـ در افرادی که میزان قند خون بالای 126 باشد، تست باید دوباره انجام شود که درصورت تطابق جواب ها، داشتن دیابت در بیمار قطعی است.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 9001، ایزو 15189 و ایزو 10002 انگلستان، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هجده =

دکمه بازگشت به بالا