آزمایش ادرارآزمایشات خون

همه چیز دررابطه با واسکولیت – قسمت اول

واسکولیت (Vasculitis) التهاب رگ های خونی است که باعث ایجاد تغییر در دیواره رگ های خونی از جمله ضخیم شدن، ضعیف شدن، باریک شدن یا زخم شدن آن ها خواهد شد. این تغییرات به وجود آمده ممکن است جریان خون فرد مبتلا محدود کرده و در نتیجه باعث آسیب به اندام و بافت ها شود. انواع مختلفی از بیماری واسکولیت وجود دارد که بیشتر آن ها نادر هستند. واسکولیت ممکن است فقط یک عضو یا چندین عضو از بدن فرد مبتلا را درگیر کند. این بیماری می تواند به دو صورت کوتاه مدت (حاد) یا طولانی مدت (مزمن) بروز پیدا کند.

واسکولیت بیماری است که می تواند هر کسی را درگیر کند با این حال ابتلا به این بیماری در گروه خاصی از افراد شایع تر از دیگران است. همچنین با توجه به نوع واسکولیت مبتلا شده به آن، این بیماری می تواند بدون نیاز به هیچ درمانی بهبود یابد. البته درمان برخی از انواع واسکولیت برای درمان نیاز به مصرف دارو با هدف کنترل التهاب و پیشگیری از عود مجدد بیماری خواهد داشت.

بیماری واسکولیت نیز به عنوان بیماری آنژییت و شریانی نیز شناخته می شود.

علت واسکولیت

علت دقیق بروز بیماری واسکولیت هنوز مشخص نیست. برخی از انواع آن مربوط به آرایش ژنتیکی فرد بوده و برخی از انواع دیگر آن ناشی از حمله اشتباه سیستم ایمنی بدن به سلول رگهای خونی است.

محرک های احتمالی این واکنش اشتباه توسط سیستم ایمنی بدن عبارتند از:

 • عفونت هایی مانند هپاتیت B و هپاتیت C
 • سرطان خون
 • بیماری های سیستم ایمنی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس و اسکلرودرما
 • واکنش نسبت به داروهای خاص
خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
تفسیر نتایج آزمایش هورمون زنان - LH و FSH

رگ های خونی تحت تأثیر بیماری واسکولیت ممکن است دچار خونریزی یا التهاب شوند. البته این التهاب به وجود آمده می تواند باعث ضخیم شدن لایه های دیواره رگ های خونی شود. در نتیجه رگ های خونی محدود شده و میزان خون، اکسیژن و مواد مغذی حیاتی که به بافت ها و اندام های بدن می رسد به طور قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

عوامل خطر واسکولیت

بیماری واسکولیت در هر جنسیت، نژاد یا در هر سنی ممکن است رخ دهد. اما برخی از عوامل می توانند خطر ابتلا به واسکولیت را افزایش دهند.

این عوامل خطر شامل موارد زیر می شوند:

 • سیگار کشیدن
 • ابتلا به عفونت مزمن هپاتیت B یا C
 • داشتن برخی از انواع بیماری های خود ایمنی از جمله آرتریت روماتوئید، اسکلرودرما یا لوپوس

علائم واسکولیت

علائم و نشانه های واسکولیت بسیار متفاوت هستند. آنها غالباً با کاهش جریان خون در بدن ارتباط مستقیم داشته و در نتیجه می توانند نتایج مخربی برای بدن به همراه داشته باشند.

علائم و نشانه های عمومی که در بیشتر انواع واسکولیت متداول است، عبارتند از:

 • تب
 • سردرد
 • خستگی
 • کاهش وزن
 • درد
 • عرق در هنگام شب
 • ضایعات پوستی
 • مشکلات عصبی مانند بی حسی یا ضعف

علائم و نشانه ها باتوجه به نوع واسکولیت

علائم و نشانه های دیگر واسکولیت معمولاً مربوط به نوع خاص آن خواهد بود. علائم این بیماری به سرعت ظاهر خواهد شد.

بیماری بهجت

این بیماری باعث التهاب شریان ها و رگ های شما خواهد شد. علائم و نشانه ها شامل زخم دهان و دستگاه تناسلی، التهاب چشم و بروز ضایعات پوستی مانند آکنه می شود.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آیا از موارد انجام آزمایش خون در دوران بارداری اطلاعات کافی دارید؟
بیماری بوجر

این بیماری باعث ایجاد التهاب و لخته شدن خون در رگ های خونی دست و پا شده و در نتیجه باعث بروز درد و زخم در نواحی درگیر شده خواهد شد. در موارد نادر نیز بیماری بوجر می تواند رگ های خونی در شکم، مغز و قلب را تحت تأثیر قرار دهد. به این بیماری ترمبروآنژیت نیز گفته می شود.

سندرم چورگ-اشتراوس (گرانولوماتوز ائوزینوفیلیک همراه با پالانژییت)

احتمال ابتلا به این بیماری بسیار نادر است. این بیماری عمدتاً بر روی پوست، کلیه ها، قلب و اعصاب اندام های فرد مبتلا تأثیر خواهد گذاشت. علائم و نشانه های این بیماری بسیار متفاوت بوده و شامل آسم، تغییرات پوستی، درد عصبی و حساسیت بینی می شود.

کرایوگلوبولینمی

این بیماری ناشی از پروتئین های غیر طبیعی در خون است. علائم و نشانه های این بیماری شامل بروز ضایعات پوستی، درد مفاصل، ضعف و بی حسی یا سوزن شدن اندام ها می شود.

آرتریت سلول غول پیکر

این بیماری باعث بروز التهاب در شریان ها به خصوص شریان های موجود در سر فرد مبتلا خواهد شد. آرتریت سلول غول پیکر می تواند باعث بروز علائمی مثل سردرد، حساسیت پوست سر، درد فک، تاری دید، دو بینی یا حتی از دست دادن بینایی در فرد شود. به این بیماری شریان موقتی نیز گفته می شود.

گرانولوماتوز همراه با پالانژیت

این بیماری باعث التهاب رگ های خونی در بینی، سینوس ها ، گلو، ریه ها و کلیه ها خواهد شد. علائم و نشانه های بیماری شامل خشکی بینی، عفونت سینوسی، خونریزی بینی و احتمالاً سرفه کردن همراه با خون خواهد بود. اما بیشتر افراد تا زمان پیشرفت این بیماری هیچ گونه علامت یا نشانه نخواهند داشت.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
لیست آزمایش‌های لازم برای چکاپ خون و چکاپ کامل بدن

پورپورا Henoch-Schonlein (واسکولیت IgA)

این بیماری در کودکان شایعتر از بزرگسالان بوده و باعث التهاب رگ های خونی کوچک (مویرگ) در پوست، مفاصل، روده و کلیه ها می شود. علائم و نشانه ها این بیماری شامل درد شکم، وجود خون در ادرار، درد مفاصل و بروز ضایعات پوستی بر روی باسن یا پاهای شما خواهد شد.

واسکولیت حساسیت بالا

گاهی اوقات به این بیماری واسکولیت آلرژیک نیز گفته می شود. نشانه اصلی ابتلا به این بیماری بروز لکه های قرمز بر روی پوست است که بیشتر قسمت های پایینی پا را درگیر خواهد کرد. ابتلا به این بیماری می تواند ناشی از عفونت یا واکنش نامناسب بدن نسبت به داروی مصرفی باشد.

بیماری کاوازاکی

این بیماری بیشتر در کودکان زیر 5 سال رخ می دهد. علائم و نشانه های این بیماری شامل تب، ضایعات پوستی و قرمزی چشم می شود. به این بیماری سندرم غده لنفاوی مخاطی نیز گفته می شود.

پولی آنژیت میکروسکوپی

این شکل از واسکولیت معمولاً رگ های خونی کوچک موجود در کلیه ها، ریه ها یا اعصاب را تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری ممکن است با علائمی همچون درد شکم، ضایعات پوستی، تب، درد عضلات و کاهش وزن همراه باشد. همچنین در صورتی که ریه ها فرد بیمار درگیر شود، فرد ممکن است خون سرفه کند.

بیماری پولی آرتریت نودوزا (Polyarteritis nodosa)

این نوع از واسکولیت معمولاً عملکرد کلیه ها، دستگاه گوارش، اعصاب و پوست فرد مبتلا را تحت تأثیر قرار خواهد داد. علائم و نشانه های این بیماری شامل بروز ضایعات پوستی، ضعف عمومی، کاهش وزن، درد عضلات و مفاصل، درد شکم بعد از خوردن غذا، فشار خون بالا، درد عضلانی و ضعف و مشکلات کلیوی می شود.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آرتریت پسوریازیس چیست و درمان آن چگونه است
آرتریت تاکایاسو

این نوع از واسکولیت معمولاً بر روی عروق بزرگتر بدن از جمله آئورت تأثیر خواهد گذاشت. علائم و نشانه های این بیماری شامل درد مفاصل، از بین رفتن نبض، فشار خون بالا، تعریق شبانه، تب، ضعف عمومی بدن، کاهش اشتها، سردرد و تغییرات بینایی می شود.

زمان مراجعه به پزشک

در صورتی که دچار علائم و نشانه های نگران کننده این بیماری شدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. زیرا بعضی از انواع واسکولیت به سرعت شدت گرفته و یکی از اصلی ترین نکات برای موفقیت آمیز بودن درمان، تشخیص و درمان به موقع آن است.

عوارض واسکولیت

عوارض جانبی ناشی از بیماری واسکولیت به نوع و شدت بیماری فرد بستگی خواهد داشت. البته این عوارض جانبی ممکن است به دلیل مصرف داروهای درمانی این بیماری به وجود آمده باشد. عوارض جانبی ناشی از واسکولیت شامل موارد زیر می شود:

 • آسیب به اعضای بدن. برخی از انواع واسکولیت می تواند به قدری شدید باشد که باعث آسیب به اعضای اصلی بدن فرد مبتلا شود.
 • لخته های خون و آنوریسم ها. ممکن است در یک رگ خونی لخته های خونی تشکیل شده و مانع جریان خون شود. در موارد نادر واسکولیت باعث ضعیف شدن و برآمدگی رگ خونی و تشکیل آنوریسم نیز خواهد شد.
 • کاهش بینایی یا نابینایی. این یک بیماری احتمالی، یکی از عوارض جانبی عدم درمان بیماری شریان سلول غول پیکر است.
 • عفونت ها. این عوارض جانبی شامل بروز بیماری های جدی و تهدیدآمیز مانند پنومونی و عفونت خون (سپسیس) می شود.

در قسمت دوم به علائم , نحوه تشخیص و راه های درمان این بیماری می پردازیم.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
ناباروری در زنان و آزمایشات تشخیصی آن

 

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 انگلستان، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا