علم و دانش

فواید مصرف قرص کلسیم

برای درمان مشکلات استخوان و مفاصل یکی از نخستین تجویزاتی که پزشکان معمولا برای بیماران خود انجام می‌دهند، استفاده از قرص کلسیم است. مصرف مکمل کلسیم مخصوص سن خاصی نیست و در هر زمانی که فردی با کمبود کلسیم مواجه شود، باید به منظور جبران کمبود این ماده معدنی در بدن خود برای خرید قرص کلسیم از داروخانه اقدام نماید. در این مطلب کلیه فواید مصرف قرص کلسیم را برای شما بازگو می‌کنیم.

 

انواع قرص کلسیم

قرص‌های کلسیم در انواع مختلفی فرموله می‌شوند. برخی از معروف‌ترین آنها کلسیم کربنات، کلسیم سیترات، کلسیم گلوکونات، کلسیم لاکتات و کلسیم فسفات هستند. مقدار کلسیم المنتال که همان ماده معدنی کلسیم است بسته به نوع مکمل کلسیم، متفاوت است. کربنات کلسیم بیشترین مقدار عنصر کلسیم را دارد (۴۰%) و پس از آن کلسیم سیترات است که با داشتن ۲۱% کلسیم المنتال در درجه بعدی از لحاظ غنی بودن از کلسیم قرار می‌گیرد. کلسیم لاکتات و کلسیم گلوکونات نیز در درجات بعدی هستند.

شما در داروخانه‌ها مکمل کلسیم را بیش از هر نوع دیگری در فرم کلسیم کربنات و کلسیم سیترات می‌توانید بیاید. دقت کنید که کلسیم کربنات مقدار کلسیم بیشتری را در خود جای داده و ممکن است مزایای بیشتری داشته باشد اما کلسیم سیترات جذب بهتری در بدن دارد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایشگاه ژنتیک چیست و چه تست هایی در آن انجام می‌شود

در برخی موارد نیز می‌توانید مکمل کلسیم را در ترکیب با عناصر معدنی دیگر نظیر منیزیم و یا ویتامین‌های دیگر مثل ویتامین D یا ویتامین K بیابید. در این صورت اثربخشی این مکمل جهت حفظ سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها چندین برابر خواهد شد. ویتامین D می‌تواند جذب کلسیم را تا حدود چشمگیری بهبود بخشد.

فواید مصرف قرص کلسیم

فقط در صورتی‌ که علائم کمبود کلسیم را داشته باشید باید از قرص کلسیم استفاده کنید. این مکمل غذایی مزایای زیر را به همراه دارد:

پیشگیری و درمان بیماری پوکی استخوان

پوکی استخوان، استخوان‌ها را ضعیف و شکننده می‌کند و اگر فردی در کودکی با کمبود کلسیم روبرو باشد و این مشکل را درمان نکند، به احتمال زیاد در دوران میانسالی گرفتار پوکی استخوان خواهد شد. پوکی استخوان می‌تواند تا به آنجا پیش رود که با کوچکترین ضربه، استخوان‌های فرد دچار شکستگی شود. این شکستگی می‌تواند در لگن، ستون فقرات، دست یا پا یا هر نقطه دیگر از بدن رخ دهد. احتمال بروز پوکی استخوان در سن یائسگی در زنان چندین برابر افزایش می‌یابد زیرا هورمون استروژن دیگر به اندازه گذشته در بدن موجود نیست. کمبود کلسیم و کمبود ویتامین D مهم‌ترین نقش را در پوکی استخوان دارند. بنابراین با استفاده از قرص کلسیم و ویتامین دی به طور موثر می‌توان در پیشگیری از این بیماری و همچنین کنترل آن موفق عمل کرد.

کمک به تامین کلسیم مورد نیاز بدن

در برخی موارد اختلالاتی در بعضی ارگان‌ها یا غدد بدن رخ می‌دهد که بر اثر آن جذب کلسیم نیز دچار اختلال می‌شود و فرد با وجود مصرف منابع غذایی کلسیم همچنان دچار کمبود این ماده معدنی است. گاه نیز رژیم غذایی به هر دلیل غنی از کلسیم نیست و کمبود این عنصر به وضوح در بدن دیده می‌شود. در این صورت باید از فواید مصرف قرص کلسیم بهره گرفته و آن را در کنار رژیم غذایی مورد استفاده قرار داد

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
بیماری اسکلرودرمی چیست و علائم راه درمان چگونه است - قسمت اول

 

استحکام استخوان های در حال رشد و افزایش قد

فقط به هنگام پیری نیست که مصرف قرص کلسیم ضروری می‌شود. گاه در سنین رشد نیز کودکان و نوجوانان نیازمند دریافت کلسیم از طریق مصرف مکمل‌های غذایی هستند تا بتوانند سطح مناسبی از کلسیم در خون خود داشته باشند. بسیاری از کودکانی که به دلیل عدم تحمل لاکتوز از مصرف لبنیات سر باز می‌زنند، ممکن است با کمبود کلسیم مواجه باشند. در این صورت استخوان‌های بدن آنها احتمالا از استحکام خوبی برخوردار نیست و حتی شاید نتوانند رشد قدی مناسبی داشته باشند. استفاده از قرص کلسیم در این مورد نیز چاره‌ساز است.

حفظ سلامت دندان ها

۹۹% از کلسیم موجود در بدن در استخوان‌ها و دندان‌ها ذخیره شده است بنابراین واضح است که کمبود کلسیم در بدن پوسیدگی دندان‌ها را در پی خواهد داشت. رژیم‌های غذایی که کمبود کلسیم در آنها به چشم می‌خورند معمولا مشکلات لثه را نیز به وجود می‌آورند. در صورت ابتلا به کمبود کلسیم، کودکان و نوجوانان نمی‌توانند از نظر زمانی از رشد به موقع دندان‌های خود برخوردار شوند و مدام نیز با پوسیدگی و خرابی دندان‌های خود مواجه خواهند شد.

 

کاهش سندرم پیش از قاعدگی

۹۵% از زنان در شدت‌های مختلف در سیکل قاعدگی خود با علائم سندرم پیش از قاعدگی روبرو می‌شوند و در ۵% موارد این علائم بسیار شدید است. علائم سندرم پیش از قاعدگی مجموعه‌ای از علائم جسمی، شناختی، خلقی و رفتاری را در بر می‌گیرد. درد شکم، نفخ، درد سینه، احساس خستگی، تحریک پذیری، تغییر در الگوی خواب، حساسیت به نور یا صدا، اسهال یا یبوست می‌توانند از نشانه‌های این سندرم باشند. برخی از تحقیقات نشان داده‌اند که از فواید مصرف قرص کلسیم در این زمینه می‌توان بهره گرفت و در کاهش این علائم موفق عمل کرد. با این حال هنوز به پژوهش‌های بیشتری در این زمینه نیاز است.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
زخم دیابتی، دردناک ترین زخم تخریب عروقی و عصبی

بهبود عملکرد عضلات

یکی از نخستین علائم کمبود کلسیم، ضعف در عضلات و کاهش کارایی آنها است. در صورتی که کمبود کلسیم در بدن وجود داشته باشد، معمولا گرفتگی عضلات دیده می‌شود. در این صورت با مصرف قرص کلسیم می‌توان به انقباض رگ‌های خونی کمک کرده و موجب شل شدن و عادی شدن عملکرد ماهیچه‌ها شد.

بهبود کیفیت خواب

تحقیقات نشان می‌دهند که سطح پایین کلسیم با اختلال در الگوی خواب همراه است و بسیاری از افراد که از کمبود این ماده معدنی رنج می‌برند، از خواب عمیق برخوردار نیستند. در زمینه نقش کلسیم در رفع اختلالات خواب تاکنون تحقیقات زیادی انجام نشده اما برخی از پژوهش‌ها حاکی از آن هستند که بهبود کیفیت خواب نیز از فواید مصرف قرص کلسیم می‌تواند باشد.

 

کلسیم در قالب مکمل همچنین ممکن است در کاهش فشار خون و چربی خون نیز موثر بوده و ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را نیز کم کند.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم

برای اینکه بدانید بهترین زمان برای استفاده از قرص کلسیم چه زمانی است، ابتدا باید تعیین کنید که قصد خوردن کدام نوع از قرص کلسیم را دارید؟ اگر از کلسیم کربنات استفاده می‌کنید، می‌توانید آن را در کنار وعده‌های غذایی خود بخورید. مصرف کلسیم کربنات به هنگام وعده شام ممکن است در بهبود خواب شما نیز تاثیرگذار باشد. در صورت استفاده از کلسیم سیترات مهم نیست آن را در کنار وعده‌های غذایی بخورید یا نه. کلسیم سیترات در بدن نسبت به کلسیم کربنات جذب بهتری دارد اما به اندازه کلسیم کربنات حاوی کلسیم المنتال نیست.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
 آزمایش ژنتیک و توضیحاتی درباره آن

دقت کنید که همزمان با مکمل‌های کلسیم از فرآورده‌های حاوی آهن مثل قرص آهن استفاده نکنید زیرا مصرف این دو ماده معدنی در کنار یکدیگر، جذب هر یک را دچار اختلال می‌کند

 

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نمایش بیشتر

دکتر علی آیت اللهی

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + یازده =

دکمه بازگشت به بالا