آزمایشات ژنتیک

کاربرد آزمایش اگزوم (WES) – قابل پذیرش در آزمایشگاه تخخصی کوثر

کاربرد آزمایش اگزوم (WES) در تشخیص بیماریها (مورد اول)

به اطلاع مراجعین عزیز می رساند آزمایش اگزوم در آزمایشگاه تخصصی کوثر پذیرش می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره تماس آزمایشگاه در انتهای این صفحه، تماس حاصل فرمایید.

آزمایش Whole Exome Sequencing چیست؟

یکی از آزمایشات ژنتیکی که پزشک برای شما و یا فرزندتان توصیه می کند، آزمایش Whole Exome Sequencing  و یا به اختصار WES می باشد. آزمایش WES یا توالی یابی کل اگزوم (یا هول اگزوم) آزمایش جدیدی است که در تشخیص بیماریهای ژنتیکی و یا تعیین وضعیت ناقلی افراد بکار می رود.

در این آزمایش ماده ژنتیکی و یا به اصطلاح علمی DNA فرد، مورد بررسی قرار می گیرد. DNA به عنوان یک دفترچه راهنمای بدن، سلول ها را هدایت می کند و نوع سلول و عملکرد آنها را تعیین می نماید. نواحی اگزوم مهمترین قسمت های ماده ژنتیکی می باشند که در سنتز پروتئین ها نقش دارند و از اهمیت بالایی برخوردارند، اکثر جهش های شناخته شده در ارتباط با بیماریهای ژنتیکی در این نواحی اتفاق می افتد، از این رو توالی یابی کل اگزوم روشی کارامد برای شناسایی جهش های بیماریزا است.

 

اولین تکنیک توالی یابی، روش سنگر بود که در دهه 1970  معرفی شد، با استفاده از این تکنیک قدیمی در هر بار آزمایش تنها می توان قسمت کوچکی از ژنوم را توالی یابی کرد، در نتیجه برای بررسی چندن ژن نیاز به زمان و هزینه بالایی دارد. اما با آنجام آزمایش هول اگزوم (WES) می توان چند هزار ژن را به طور همزمان و در زمان کوتاه تر مورد بررسی قرار داد و تشخیص سریعتر و در پی آن درمان به موقعی را برای بیمار انجام داد.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج الزامی!

نمونه مورد نیاز:

5 سی سی خون حاوی EDTA از فرد گرفته می شود.

آمادگی لازم پیش از انجام آزمایش:

نیاز به آمادگی خاصی وجود ندارد.

مدت زمان جوابدهی:

جواب این آزمایش معمولا دو الی سه ماه بعد از نمونه گیری آماده خواهد شد.

نتایج این آزمایش چگونه تفسیر می شوند:

نتایج مثبت (positive): نتیجه مثبت یا به بیان دیگر نتیجه ابنورمال به این مفهوم است که تغییری در ماده ژنتیکی فرد وجود دارد. تعریف اصلی و معنی آن توسط پزشک مشاور ژنتیک به خوبی توضیح داده می شود.

نتایج منفی (negative): نتیجه منفی  بدین مفهوم است که با انجام این روش تغییری در ماده ژنتیکی فرد یافت نشد. البته با توجه به این نکته که با این روش تمام ژنوم مورد بررسی قرار نمی گیرد، نتیجه منفی به این مفهوم نیست که هیچ تغییر ژنتیکی در ژنوم فرد وجود ندارد و امکان دارد پزشک آزمایش دیگری درخواست کند.

نتایج نامفهوم (uncertain significance): ممکن است در نتیجه این آزمایش تغییری در ژنوم فرد مشاهده شود که مفهوم مشخصی نداشته باشد یعنی تا به حال رابطه ای بین آن و بیماری شناسایی نشده است.

چند مورد از بیمارانی که با انجام آزمایش WES، علت بیماری آنها تشخیص داده شده و اقدامات درمانی و پیشگیری برای آنها انجام شده در مطلب پایین عنوان شده است:

مورد اول:

خانمی باردار در هفته پنج بارداری خود به آزمایشگاه مراجعه نمودند، طی جلسه مشاوره ژنتیک با رسم شجره نامه اطلاعات کامل بالینی خانواده جمع آوری و علت مراجعه ایشان شناسایی شد. فرزند اول ایشان پسری 9 ساله مبتلا به بیماری ژنتیکی می باشد که دارای علائم بالینی متعدد از جمله هپاتواسپلنومگالی، از دست دادن تعادل، اختلال در بلع، اختلال در تکلم و تشنج است و بر اساس این علائم بالینی پزشک معالج به بیماری متابولیک ارثی مشکوک بود. بیماریهای متابولیک در اثر اختلال در متابولیسم های طبیعی بدن ایجاد می شوند و یکی از دلایل این بیماریها ، اختلالات ژنتیکی می باشند که از والدین به فرزندان به ارث می رسند. اکثر این بیماریها توارث اتوزومی مغلوب دارند و اغلب در ازدواج های خویشاوندی رخ می دهند.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
ویدیو کلیپ دکتر علی آیت اللهی در رابطه با مشاوره ژنتیک

 

با توجه به ژنتیکی بودن بیماری، نگرانی خانم از مبتلا بودن جنین خود بود و تنها زمانی می توان وضعیت جنین را از نظر این بیماری مشخص نمود که علت ژنتیکی بیماری در فرزند اول شناسایی و سپس بر روی جنین بررسی شود.

مشاوره آزمایش ژنتیک به صورت رایگان

در آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر مشهد، مشاوره ژنتیک توسط دکتر علی آیت اللهی متخصص پاتولوژی کلینیکال و آناتومیکال به صورت رایگان ارائه می شود. کافی است به آدرس ذکر شده در انتهای این پست مراجعه بفرمایید و یا با شماره تلفن 3884040 و 38820202 تماس حاصل نمایید.

مشاور ژنتیک

اکثر بیماریهای متابولیک دارای علائم بالینی مشابهی می باشند و در نتیجه تشخیص آنها بر اساس تظاهرات بالینی بیمار بسیار دشوار است و حتی در مواردی هم که تشخیص بالینی برای بیمار داده می شود، انجام آزمایشات ژنتیک برای تایید آنها ضروری می باشد. ژن های متعددی در ایجاد بیماریهای متابولیک دخیل می باشند که بررسی آنها به صورت تک تک به زمان و هزینه بالایی نیاز دارد و از آنجایی که روش هول اگزوم (WES) امکان بررسی چندین ژن را به صورت همزمان ایجاد می کند، انجام این آزمایش برای این بیمار پیشنهاد شد.

 

به طور روتین جوابدهی آزمایش WES سه ماه طول می کشد و علاوه بر آن در صورت شناسایی نقص ژنتیکی، برای تایید آن در جنین به سه هفته زمان نیاز است، یعنی چیزی حدود 15 هفته که با احتساب هفته بارداری خانم از زمان سقط قانونی می گذشت. با توجه به شرایط اورژانسی، آزمایشگاه تمام تلاش خود را بکار برد و جواب آزمایش را تا قبل از زمان سقط قانونی (هفته 18 بارداری) آماده کرد اما باید بدانیم که بهترین زمان مشاوره ژنتیک و انجام بررسی های ژنتیک قبل از بارداری است.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
سندروم کلاین فلتر چیست؟

آزمایش WES بر روی نمونه خون فرزند اول انجام شد، نتیجه آزمایش وجود جهش c.754T>A را در ژن ‌GBA نشان داد، کودک برای این جهش هموزیگوت می باشد یعنی هر دو کپی از ژن GBA در او دچار جهش می باشند. ژن GBA آنزیم بتا گلوکوزیداز را کد می کند که در تجزیه مواد سلولی نقش دارد و نقص آن با تجمع مواد توکسیک در سلول ها و اختلال در عملکرد آنها همراه است. جهش در ژن GBA باعث ایجاد بیماری گوشه می شود که یک بیماری با توارث اتوزومال مغلوب است، یعنی در صورت اختلال در هر دو کپی از ژن GBA بیماری بروز می کند و افراد هتروزیگوت (دارای یک کپی جهش یافته) ناقل بیماری هستند و بیماری را بروز نمی دهند بلکه به نسل بعد منتقل ی کنند.

بعد از شناسایی جهش در کودک، والدین نیز از نظر این جهش مورد بررسی قرار گرفتند، هر دو والد برای این جهش هتروزیگوت یا به بیان دیگر ناقل می باشند، یعنی یکی از کپی های ژن GBA آنها دچار جهش است و در هر بارداری 25% احتمال دارد که هر دو آنها کپی جهش یافته را به جنین خود انتقال داده و فرزند مبتلا داشته باشند. بعد از بررسی والدین نمونه آمنیون از مادر گرفته شد و جهش شناسایی شده بر روی نمونه آمنیون جنین نیز مورد بررسی قرار گرفت، خوشبختانه جنین فاقد این جهش و نرمال بود و کپی های نرمال را از والدین خود به ارث برده بود.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 9001 و ایزو 10002 انگلستان، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

از طریق:پارس ژنوم

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
آزمایش غربالگری تعیین جنسیت جنین
نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + سه =

دکمه بازگشت به بالا