بیماری ها

بیماری ایدز و اطلاعاتی در رابطه با آن

 

بیماری ایدز یا سندرم به‌همراهی نقص ایمنی همه‌گیر (Acquired Immunodeficiency Syndrome) نوعی بیماری است که به واسطه ویروس اچ‌آی‌وی (HIV) ایجاد می‌شود. این ویروس سیستم ایمنی بدن را تخریب و آسیب می‌زند و باعث کاهش قدرت مقابله بدن با عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف می‌شود. ایدز بیشترین تأثیر را بر سیستم ایمنی دارد و می‌تواند منجر به طیف گسترده‌ای از عفونت‌ها و بیماری‌ها شود که می‌تواند برای بیماران مبتلا به این بیماری بسیار خطرناک باشد.

تشخیص بیماری ایدز

برای تشخیص بیماری ایدز، آزمون‌های خاصی وجود دارد که بر اساس تشخیص حضور ویروس اچ‌آی‌وی و تأثیر آن بر تابعیت سلول‌های ایمنی بدن انجام می‌شود. این آزمون‌ها شامل تست‌های آزمایشگاهی، آزمون آنتی‌ژن-آنتی‌بادی، آزمون PCR و آزمون جرم‌سنجی (سلول‌شماری) می‌شوند.

یکی از آزمون‌های استاندارد برای تشخیص ایدز، آزمون آنتی‌ژن-آنتی‌بادی است. در این آزمون، نمونه خون برای تشخیص ویروس اچ‌آی‌وی و آنتی‌بادی‌های مربوط به آن بررسی می‌شود. در صورتی که آنتی‌بادی‌ها مثبت باشند و نشانه‌ای از ویروس در سرم بیمار یافت نشود، نتیجه آزمون ممکن است مثبت اشتباهی باشد. در این صورت، نمونه خون باید مجدداً برای تأیید آزمون به آزمایشگاه ارسال شود.

آزمون PCR یکی از دقیق‌ترین آزمون‌ها برای تشخیص ایدز است. این آزمون از تکنیک DNA رونویسی (Amplification) برای تکثیر و تشخیص ژنوم ویروس استفاده می‌کند. با استفاده از این آزمون، می‌توان ویروس را در بدن بیمار شناسایی کرد حتی در مواردی که آزمون آنتی‌ژن-آنتی‌بادی منفی باشد. این آزمون به‌طور معمول برای ردیابی و تشخیص آغازین ایدز در بیماران استفاده می‌شود.

 

آزمون جرم‌سنجی یکی دیگر از آزمون‌هایی است که برای تشخیص ایدز به‌کار می‌رود. در این آزمون، سطح سلول‌های سفید خون و تعداد آنها شمرده می‌شود. در بیماران مبتلا به ایدز، تعداد سلول‌های سفید خون به‌طور قابل توجهی کاهش می‌یابد، که این امر نشان‌دهنده ضعف و نقص سیستم ایمنی بدن است.

خواندن این مطلب نیز به شما پیشنهاد می شود:
چه کسانی به ذات‌الریه مبتلا می‌شوند؟

علاوه بر آزمون‌های مذکور، آزمون‌های دیگری نیز برای تشخیص و پیگیری بیماری ایدز استفاده می‌شوند. مانند آزمون‌های ژنتیکی و آزمون‌های پیشرفته تر مانند آزمون وسترن بلات و آزمون تعیین آنتی‌بادی‌ها و آنتی‌ژن‌های خاص ویروس اچ‌آی‌وی.

نتیجه گیری

در نتیجه، برای تشخیص و پیگیری بیماری ایدز، انجام آزمون‌های مختلف الزامی است. این آزمون‌ها به کمک تکنولوژی‌های مدرن و سطح پیشرفته، قادر به تشخیص دقیق و سریع بیماران مبتلا به ایدز می‌باشند. با توجه به اهمیت این بیماری و پیامدهای جدی که ممکن است برای بیماران داشته باشد، تشخیص زودهنگام و درمان مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است.

آزمایشگاه تخصصی پاتوبیولوژی کوثر، مفتخر به اخذ ایزو 15189، ایزو 10002 و ایزو 9001 اتحادیه اروپا، تحت نظر دکتر علی آیت اللهی، متخصص پاتولوژی آناتومیکال و کلینیکال، بالغ بر هزار مورد از آزمایشات مختلف، در زمینه های پاتولوژی، ژنتیک و بالینی را تحت پوشش قرار می دهد. (طرف قرارداد بیمه های پایه و اکثر بیمه های مکمل درمان) همچنین مشاوره ژنتیک به صورت رایگان در این مرکز توسط متخصصین ارائه می گردد.

آدرس: مشهد –وکیل آباد – بلوار کوثر – بین کوثر 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه منفی یک شماره تماس: 051-38840404 و 051-38820202 و 09028840404

 

آزمایشگاه تخصصی کوثر با برخورداری از تجهیزات و پرسنل مجرب ، قادر به انجام خدمات نمونه گیری در منزل  در مشهد می باشد.

نمایش بیشتر

dr.Ali Ayatollahi

گاهی خدا می خواهد با دست تو دست دیگر بندگانش را بگیرد. وقتی دستی را به یاری می گیری، بدان که دست دیگرت در دست خداست... با آرزوی سلامتی روز افزون برای تمامی هم میهنان عزیزم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 1 =

دکمه بازگشت به بالا